Aktualności Dodano: 08 sierpnia 2019

Wolsztyn i okolice pełną parą

Data rozpoczęcia: 2019-08-08
Data zakonczenia:

O tym, jak ciekawa może być lokalna historia przekonali się uczestnicy wycieczki regionalnej „W gościnie u Pięknej Heleny”, zorganizowanej w ramach akcji Urzędu Miasta „Wakacje seniorów w Lesznie”. Jej druga tura odbyła się 8 sierpnia br. Na szlaku czekały zarówno miejsca atrakcyjne kulturowo, jak i widokowo: Wolsztyn, Rakoniewice, Gościeszyn i Obra,

Seniorzy dowiedzieli się dlaczego najsłynniejszy parowóz nazywany jest Piękną Heleną, co wynalazł bakteriolog Robert Koch, jakie dzieła stworzył wybitny rzeźbiarz Marcin Rożek, który z duchownych pochowanych w Obrze jest autorem pieśni „Chwalcie łąki umajone” i co w Gościeszynie robił śpiewak operowy Jan Kiepura.

Wycieczka pokazała, że słynący z ostatniej w Europie czynnej parowozowni Wolsztyn, posiada wiele innych, wartych poznania atrakcji. I jak różnie mogą toczyć się losy zabytkowych obiektów. Odwiedziliśmy miejsca niszczejące i dobrze zagospodarowane, w tym neorenesansowy pałac Czarneckich w Rakoniewicach, gdzie mieści się obecnie siedziba urzędu miasta i gminy. Wizyta na terenie zespołu pałacowo-parkowego była miłą, nadprogramową niespodzianką.

O miejscach zlokalizowanych na trasie barwnie opowiadał Krzysztof Taciak, który z pasją przybliżał historię i ciekawe anegdoty dotyczące miejsc, ludzi, zabytków.

Podczas wyprawy staraliśmy się uwzględniać potrzeby seniorów. Był czas przewidziany na intensywne zwiedzanie i na odpoczynek, jak obiad w restauracji czy relaks przy kawie. Mamy nadzieję, że nasza wakacyjna propozycja była dla Państwa niezapomnianą przygodą. Tym bardziej, że większość uczestników po raz pierwszy odwiedzała miejsca, jakie znalazły się na trasie. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.