Aktualności Dodano: 21 stycznia 2019

Wykład Zdzisława Pocha o "Grupie Leszno"

Data rozpoczęcia: 2019-01-21

W niedzielę 20 stycznia gościem Biblioteki Ratuszowej był p. Zdzisław Poch, który wygłosił wykład zatytułowany "Powstanie Wielkopolskie w Lesznie i okolicy - Grupa Leszno". W trakcie spotkania p. Zdzisław Poch przybliżył historię powstania "Grupy Leszno", działającej na terenie regionu leszczyńskiego na styku frontów południowego i zachodniego.

W trakcie spotkania przedstawieni zostali poszczególni dowódcy odcinków frontów, linia frontu oraz miejsca, gdzie odbywały się najbardziej zacięte walki. Ciekawostką były archiwalne zdjęcia oraz mapki dot. "Grupy Leszno" i plany sytuacyjne z okresu Powstania Wielkopolskiego przygotowane przez gościa Biblioteki Ratuszowej.

Zdzisław Poch (ur. w 1936 r.) absolwent Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie. Pełnił służbę w Śląskim Okręgu Wojskowym. Z wykształcenia historyk, którego praca magisterka poświęcona była "Grupie Leszno".