Aktualności Dodano: 09 listopada 2017

Wystawa Gen. Józef Haller i Błękitna Armia w 100-lecie powstania

Data rozpoczęcia: 2017-11-10
Data zakonczenia: 2017-11-30

W związku z obchodami miejskimi Narodowego Święta Niepodległości w Lesznie Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie pozyskała wystawę poświęconą gen. Józefowi Hallerowi i Błękitnej Armii z Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie.

4 czerwca 2017 r. w Warszawie odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą utworzenia Błękitnej Armii, jednej z najważniejszych i najlepiej wyszkolonych polskich formacji wojskowych okresu walk o niepodległość Polski. Z okazji rocznicy Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przygotowała wystawę planszową pt. "Armia Polska we Francji w I wojnie światowej i walce o polskie granice". W jej uroczystej inauguracji na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa resortu Obrony Narodowej oraz Ambasady Republiki Francuskiej.

Obchody Święta Niepodległości w Lesznie rozpoczną się w sobotę 11 listopada o godz. 10.00 Mszą Świętą koncelebrowaną w intencji Ojczyzny w kościele św. Antoniego. Po mszy, ok. godz. 11.00, zebrani przejdą pod Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości. Po przemówieniu Prezydenta Miasta Leszna delegacje tradycyjnie złożą pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Następnie odbędzie się przemarsz na ulicę Wolności, gdzie będzie można przenieść się w przeszłość i poczuć atmosferę lat dwudziestych.

 Wystawa będzie dostępna w godzinach otwarcia nasze biblioteki od 10 do 30 listopada 2017 r. w Galerii Lochy.