Aktualności Dodano: 19 kwietnia 2024

Dzień Płyty Winylowej!

Data rozpoczęcia: 2024-04-19
Data zakonczenia:

W sobotę, 20 kwietnia, wypada Dzień Płyty Winylowej! Gorąco zapraszamy do naszego winylowego królestwa, czyli Czytelni muzycznej w Leszczyńskiej Galerii Książki. To największy ogólnodostępny zbiór czarnych krążków w promieniu 100 kilometrów. Czeka tam na Was, kochani Czytelnicy, blisko 8 tysięcy płyt.

Nazywane są czarnymi krążkami, ale są nie tylko czarne! Jedna na osiemset w naszych zbiorach jest bezbarwna, albo kolorowa. Nie kolor jednak ma znaczenie, a muzyka! A tej bezmiar:  jazz (Biblioteka jazzu - https://www.leszno-mbp.sowa.pl/index.php?KatID=0&typ=repl&plnk=q__%2A&sort=byscore&view=1&fsubject=P%C5%82yty%20gramofonowe), rock, klasyka, heavy metal, poezja śpiewana, muzyka rozrywkowa… 

 - Mamy tu mnóstwo muzyki, której nie ma nigdzie indziej - uśmiecha się Aleksandra Babiarska, bibliotekarz -muzykolog. - Takiej, która nie została zdigitalizowana, nie ma jej na płytach CD i nie ma jej w internecie. Jest tylko tu, na winylach… 

 Czyli dużo skarbów! Zbiór jest tak duży, że wciąż trwa jego opracowywanie i wciąż go rozbudowujemy… Zapraszamy!

Trochę historii? Proszę bardzo! 

Pierwszego zapisu dźwięku igłą żłobiącą w 1877 dokonał Thomas Edison. Pierwszy patent na płyty gramofonowe we współczesnym znaczeniu przyznano Emilowi Berlinerowi w 1889 roku i on też w kilka lat rozwinął produkcję płyt między innymi z szelaku. Znany nam winyl (polichlorek winylu) zastąpił go w latach czterdziestych i wtedy też wkracza Long Play, czyli płyta, która na jednej stronie ma aż 25 minut muzyki. Pierwsze płyty gwarantowały zaledwie 3 - 4 minuty nagrań. Kariera winylu trwa do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Potem namiętnie używali go już tylko DJ-e, albo audiofile. Dziś muzyka jest po prostu w Internecie i obserwujemy właśnie schyłek płyt CD. Płyty winylowe za to od kilkunastu lat znów przeżywają renesans. Koneserzy uważają, że tylko na nich muzyka ma duszę, a my się z nimi zgadzamy. Gorąco zachęcamy, by ją u nas znaleźć.

Przypomnijmy, kolekcja płyt wizylowych MBP zapoczątkowana została przez dwóch niezwykłych darczyńców: Jerzego Reicha i Adama Jagodzińskiego. Cały czas ją rozbudowujemy. W zasobach MBP są też tysiące płyt CD. 

Alicja Muenzberg-Czubała