Aktualności Dodano: 22 kwietnia 2024

Nie wielkość ZOO jest ważna, a warunki życia zwierząt

Data rozpoczęcia: 2024-04-22
Data zakonczenia:

Marzy o reniferach w leszczyńskim Mini ZOO, a osobiście najbardziej lubi owce. W piątek, 19 kwietnia, naszym gościem był mgr inż. Michał Trzmiel, z Mini ZOO Leszno. - Dawno nie mieliśmy tak sympatycznego gościa, tak otwartego, z tak ogromną wiedzą i tak ogromną pasją - witała gościa Hanna Kaczmarek z Działu Edukacji MBP. 

 Michał Trzmiel jest  edukatorem i opiekunem zwierząt w Mini ZOO w Lesznie.  W piątek zaserwował nam barwną opowieść o tworzeniu najbardziej dogodnych światów dla zwierząt w ogrodach zoologicznych. Kto nie był, naprawdę może żałować. Dość powiedzieć, że z pytaniami od publiczności spotkanie trwało niemal dwie godziny. Dowiedzieliśmy się między innymi, że o jakości zoo nie świadczy jego rozmiar, a warunki, jakie stworzono dla zwierząt, że nie zimno jest największym wrogiem podopiecznych w ogrodach, a słońce, dlatego każda zagroda powinna gwarantować cień. Że zwierzę musi mieć szansę na odpoczynek od ludzi (móc się przed nimi schować), że współczesne ogrody rezygnują z krat, że w przypadku niektórych zwierząt (np żyraf) za zagrodę w zoo wystarczy rów, lub pasek tłucznia, że tygrysy ostrzą pazury tak samo jak domowe koty i dlatego w zoo w Poznaniu wszystkie drzewa na tygrysim wybiegu są otoczone kołkami.

- W kilka lat tygrysy zamieniłyby ten wybieg w sawannę - wyjaśniał. 

Publiczność pytała między innimi o: zoo safari (odchodzi się od tego, by lepiej dbać o każdy gatunek), które zoo w Polsce najbardziej podoba się Michałowi Trzmielowi (opolskie - jest jak bombonierka), jakie zwierzę chciałby mieć w leszczyńskim mini zoo (renifery :)), czy w Polsce można gdzieś zobaczyć pandy (nie, sa za drogie - wszystkie pandy należą do rządu Chin - ogrody zoologiczne je tylko wynajmują i to za bardzo wysoką opłatą). Osobiście nasz gosć najbardziej lubi owce.

Leszczyńskie Mini ZOO nie ma statusu ogrodu zoologicznego, ale jeśli chodzi o dobrostan zwierząt, spełnia wszystkie standardy ogrodów na najwyższym poziomie. 

(Al)

Mgr inż. Michał Trzmiel rolnik z wyboru. Absolwent Uniwersytetu w Poznaniu. Pracy w ogrodzie zoologicznym uczył się na specjalistycznych kursach w ogrodzie zoologicznym w Poznaniu. Swoje zawodowe życie związał z Mini ZOO Leszno, gdzie od podstaw stworzył i prowadzi od 13 lat dział edukacji. W wolnym czasie zwiedza ogrody zoologiczne w całej Polsce szukając inspiracji. Jego pasje to terrarystyka, uprawa roślin egzotycznych oraz sztuka cyrkowa.

Park 1000-lecia to miejsce, które pomimo położenia w centrum miasta, tworzy zieloną oazę. Pozwala na bezpośredni kontakt człowieka z naturą izolując go od zgiełku miejskiego. Na terenie Parku Tysiąclecia znajduje się niewielki ogród zoologiczny (czynny cały rok, wstęp wolny). Oglądać tu można kilkadziesiąt gatunków ptaków czy ssaków.
W Mini ZOO od niedawna prowadzone są lekcje edukacyjne z zakresu nauk przyrodniczych oraz nauk o ochronie środowiska i przyrody dla przedszkoli oraz szkół. (lesznoregion.pl)