Aktualności Dodano: 25 września 2023

Absurd nie czytać… Haška - Noc Bibliotek 2023

Data rozpoczęcia: 2023-10-07 16:00
Data zakonczenia: 2023-10-07 24:00

"Absurd nie czytać... Haška" to hasło tegorocznej odsłony Nocy Bibliotek, na którą zapraszamy 7 października od godz. 16:00 do Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny!

Tego dnia wyjątkowo Bibliotekę otwieramy o godz. 16:00 - specjalnie na Noc Bibliotek!

W programie:

• od. godz. 16:00 - Krecik i przyjaciele. Przypominamy najpiękniejsze czeskie bajki. Zajęcia (gry, zabawy, zajęcia plastyczne) przygotowane w oparciu o lekturę najpopularniejszych czeskich bajek. Dodatkowo pokaz bajek czeskich

• od godz. 17:00 - otwarcie wystaw:

1. „Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było”” - Jaroslav Hašek (1883-1923)
2. „Posłusznie melduję, że się sobie nie podobam” – ilustracje Josefa Lady do „Szwejka” Jaroslava Haška (wystawa multimedialna)
3. Hašek i jego Szwejk – rysunek satyryczny (wystawa multimedialna)

• godz. 17:30 - 19:00 - C.K. kuchnia polowa z czasów I wojny światowej oraz lazaret – czeska grupa rekonstrukcyjna Von Macenau

• godz. od godz. 18:00 - czytanie fragmentów „Dobrego wojaka Szwejka” - aktor Marian Czerski

• godz. 19:00 - To nevymyslíš. Polsko - czeskie  potyczki językowe (Quiz językowy)

• godz. 19:30 - "Nie jest prawdą, że nie ma prawdy”. Spotkanie autorskie z Leszkiem Mazanem, autorem książki „Wy jesteście Szwejk?”

• godz. 22:00 - filmowa niespodzianka

• Z okazji Nocy Bibliotek wypożyczalnie w Leszczyńskiej Galerii Książki będą czynne aż do 22:00

Noc Bibliotek to ogólnopolska inicjatywa, która ma na celu zachęcenie społeczności do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, różnorodnymi zasobami oraz bezpłatnymi ofertami dla mieszkańców. Jest to wyjątkowa okazja do integrowania społeczności, wymiany idei oraz inspirowania mieszkańców do korzystania z dostępnych zasobów kulturalnych.

Biblioteka w Lesznie przyjęła hasło przewodnie "Absurd nie czytać... Haška" i w tym kontekście pragnie promować czeską literaturę, kulturę oraz przenikające się wpływy tradycji polsko-czeskich.