Mecenas Biblioteki

Mecenas Biblioteki 2024

Z radością informujemy, że 23 stycznia, w przededniu wielkiego święta Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka firma Werner Kenkel z Krzycka Wielkiego po raz drugi została naszym Mecenasem! - Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem aktywności Biblioteki - mówił Damian Kenkel, wiceprezes firmy. - Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem rozmachu Waszej firmy - wtórował mu Andrzej Kuźmiński, dyrektor MBP. 

To wielki dzień. W 2024 roku będziemy ponownie wspólnie działać na rzecz rozwoju czytelnictwa i kultury. Leszczyńska Galeria Książki (pl. Jana Metziga 25) zamknęła właśnie swój pierwszy pełny kalendarzowy rok działalności i pierwszy rok współpracy z Werner Kenkel. Był to niezwykle aktywny rok. W 12 miesięcy odbyło się u nas blisko 50 spotkań autorskich i promocji książek, 40 wystaw, ponad 20 wykładów i konferencji a także ponad pół setki spotkań kulturalnych od koncertów muzyki klasycznej, poezji śpiewanej, jazzu, bluesa, rocka przez spotkania karaoke, tańce, spotkania teatralne, czytanie wierszy a do tego setki zajęć czytelniczych i edukacyjnych dla dzieci, i młodzieży. W LGK odbywały się zajęcia gimnastyczne, sesja fotograficzne, językowe, sesje jogi, turnieje brydżowe, warsztaty plastyczne i rękodzielnicze a nawet wykwintny pokaz mody. Zrealizowaliśmy siedem projektów z ministerialnym wsparciem (,,Teraz książka’’, ,,To ma sens’’, ,,Biografie jazzu’’, ,,Anatomia literatury’’, ,,Między wierszami - Pogranicza’’, ,,Nasze barwy ojczyste’’ i ,,Powiększanie zasobów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej"). Aktywnie w kulturze u nas uczestniczyły w tym czasie 52 tysiące osób. Piękny nowy obiekt staramy się wykorzystać najlepiej, jak umiemy, a dzięki scenografii Werner Kenkel surowe nieco przestrzenie niezmiennie pobudzają wyobraźnię nie tylko naszych najmłodszych czytelników. Przypomnijmy - w Wypożyczalni dla dzieci podziwialiśmy już wioskę dinozaurów, razem z Czytelnikami przeżywaliśmy przygody w świecie Piratów, a teraz podbijamy Dziki Zachód. Wypożyczalnię dla młodzieży zdobiły rysunki z książek Jana Jonstona. Dzięki pomocy Werner Kenkel przygotowujemy się do stworzenia czytelni na świeżym powietrzu na dachu LGK, a już lada tydzień zmienimy dekoracje w strefie dla najmłodszych. Stoimy z Werner Kenkel wspólnie u progu kolejnego roku. I Bibliotekę i jej Mecenasa, czeka czas pięknych wyzwań. I firma i Biblioteka planują dalsze rozbudowy, i ekspansję! Mamy wiele wspólnych planów i to nie jest nasze ostatnie słowo. 

- Panie dyrektorze, udało się Panu i zespołowi stworzyć coś daleko więcej, niż nowoczesną bibliotekę. Jesteście domem kultury w najlepszym tego słowa znaczeniu. Prawdziwą galerią, która zresztą jako jedyna czynna jest nawet w niedzielę  - mówił między innymi podczas spotkania Damian Kenkel, wiceprezes firmy.

Naszych partnerów serdecznie zaprosiliśmy na koncert w dniu urodzin patrona MBP Stanisława Grochowiaka (24 stycznia godz. 18:00) i podarowaliśmy portret prezesów na tle LGK autorstwa Julii Józefiak. Teraz w Bibliotece jest WK, a w WK - Biblioteka. Mecenas Biblioteki 2023

Z radością informujemy, że firma Werner Kenkel, zajmująca się produkcją tektury falistej, opakowań i standów, została Mecenasem Kultury Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Oznacza to, że w roku 2023 będziemy wspólnie działać na rzecz rozwoju czytelnictwa i współtworzyć miejsce, które ze względu na przekrój odbywających się w nim wydarzeń śmiało możemy nazwać Galerią Kultury.

Jesteśmy pod wrażeniem nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz rozmachu, z jakim działa. Cieszymy się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju tego ważnego na kulturalnej mapie regionu miejsca. Jednym z założeń filozofii naszej firmy jest działanie dla społeczności lokalnej, z której wyrastamy i którą tworzymy. Zaangażowanie społeczne to dla nas nie tylko element budujący wizerunek Grupy Werner Kenkel, ale przede wszystkim dowód naszego długoterminowego, odpowiedzialnego myślenia - mówił podczas spotkania Prezes firmy, Damian Kenkel.

Do podpisania umowy partnerskiej doszło 23 lutego 2023 roku w siedzibie firmy w Krzycku Wielkim. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie Andrzej Kuźmiński wraz z grupą swoich pracowników mieli podczas tej wizyty okazję także zwiedzić siedzibę firmy, porozmawiać z jej pracownikami i dowiedzieć się więcej na temat historii oraz założeń działania tego niezwykłego, rodzinnego przedsiębiorstwa.

Co prawda działamy w zupełnie innych branżach, ale zdecydowanie łączy nas pasja i nieszablonowe myślenie. Dlatego od razu znaleźliśmy wspólny język i cieszę się, że wspólnie będziemy realizować projekty, które będą służyć naszym Czytelnikom - powiedział przy okazji podpisania umowy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Andrzej Kuźmiński.

Pierwszą wspólną realizacją jest stworzenie kartonowej dekoracji, która już od listopada ubiegłego roku zdobi Wypożyczalnię dla Dzieci. Pracownicy firmy Werner Kenkel odtworzyli z kartonu wioskę dinozaurów, którą zaprojektowała Katarzyna Jurga, grafik MBP. Dzięki tym instalacjom przestrzeń dla naszych najmłodszych Czytelników stała się jeszcze bardziej przyjazna i kolorowa. W planach są kolejne instalacje tematyczne.

 

Mecenas Biblioteki 2023