XV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Grochowiaka

Z przyjemnością zawiadamiamy, że XV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Grochowiaka został rozstrzygnięty. W ramach tegorocznej edycji w konkursie wzięły udział 364 prace w trzech kategoriach (poezja, proza i dramat), wśród których największą popularnością cieszyła się poezja.

11 listopada o godzinie 12.00 w Sali Audiowizualnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie odbyła się uroczysta gala podsumowująca XV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Grochowiaka. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka, który ufundował Nagrodę Główną. Jury konkursu w składzie Sergiusz Sterna-Wachowiak (przewodniczący), Janusz Drzewucki i Mieczysław Orski dokonało oceny 337 prac, zakwalifikowało do finału najlepsze z nich, przyznając nagrody finansowe następującym laureatom:

I Nagroda Główna Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka

Marek Nowak z Dąbrowy Górniczej w kategorii - dramat za utwór pt. „REKLAMACJA. Czyli sens życia według istoty ludzkiej w randze nadkonsumenta dostępującej w końcu przemiany w towar”,

II Nagroda

Danuta Zasada z Warszawy za utwory w kategorii - prozy pt. „ŻADNYCH WSPOMNIEŃ” i „WYSTAWA WE WIEŻY”,

III Nagrodę

Agnieszka Rura z Przeźmierowa za utwór w kategorii – dramat pt. „SKUTKI UBOCZNE”.


Jury XV OKL im. Stanisława Grochowiaka przyznało również równorzędne wyróżnienia:

Magdalena Cybulska z Łodzi, Piotr Zemanek z Bielska Białej, Piotr Piątek z Kołobrzegu w kategorii poezja,
Bogdan Nowicki z Świętochłowic, Patrycja Pelica z Urszulina w kategorii proza,
Grzegorz Walczak z Warszawy w kategorii dramat, słuchowisko radiowe.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, wśród nich władze miasta oraz laureaci konkursu, którzy zaprezentowali nagrodzone utwory. Całość wydarzenia zakończył koncert zespołu wokalnego Arabeska pod kierunkiem Ewy Halatyn. Organizatorami wydarzenia byli Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lesznie oraz Miasto Leszno.

 


 

Stanisław Grochowiak wielkim poetą był… i owszem. Oprócz tego również, a może przede wszystkim, doskonałym prozaikiem, dramaturgiem, scenarzystą, autorem słuchowisk radiowych, widowisk, współautorem filmów, adaptacji utworów własnych i cudzych, krytykiem literackim i teatralnym, publicystą i tłumaczem. W tym roku mija dokładnie sześćdziesiąt lat od wydania ostatniej wielkiej formy prozatorskiej Grochowiaka pt. „Trismus” (1963) oraz pięćdziesiąt od ukazania się jego zbioru poezji i dramatów pt. „Rzeczy na wersety i głosy” (1973). Jest to doskonała okazja, aby po raz kolejny świętować wielką literaturę, a poprzez nią zachęcać do poznawania, jak i samego tworzenia.

Od ponad trzydziestu lat Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie organizuje, mający rangę ogólnopolską, konkurs literacki, któremu patronuje Stanisław Grochowiak. Mamy zaszczyt zatem ogłosić w tym roku jego jubileuszową edycję:

XV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Grochowiaka.

Przyszła wiosna a wraz z nią czas na wielkie wyzwania! Pióra w dłoń! Niech ze wszech stron popłyną słowa, głosy, wersety, wersy, strofy i wszystko to co język umie wyrazić. Zapraszamy do udziału w konkursie. Informacje wraz z regulaminem na naszych stronach i w mediach społecznościowych. Na wasze prace czekamy do 30 czerwca 2023 r.


Sekretarz Konkursu

Barbara Hałusek


1


2


3


4