Nagroda Liścia Miłorzębu
Nagroda Liścia Miłorzębu to honorowe wyróżnienie przyznawane corocznie za najlepszą publikację o tematyce regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem południowo-zachodniej Wielkopolski. Jej celem jest promowanie wysokiej jakości edytorskiej oraz merytorycznej w publikacjach dotyczących regionu.
Nagroda została ustanowiona w 2004 roku z inicjatywy leszczyńskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, tygodnika „Panorama Leszczyńska” oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Jej głównym celem jest uhonorowanie wydawców, którzy wnoszą istotny wkład w rozwój literatury regionalnej, dbając o wysoką jakość zarówno treści, jak i formy publikacji. Nagroda ma również na celu inspirowanie do dalszego rozwoju i popularyzacji wiedzy o regionie poprzez publikacje.
REGULAMIN NAGRODY LIŚCIA MIŁORZĘBU
za najlepszą publikację o regionie
Rozdział 1. Postanowienia ogólne
§ 1.
1. Organizatorami konkursu o Nagrodę Liścia Miłorzębu są: Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lesznie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, Urząd Miasta Leszna.
§ 2.
1. Celem ustanowienia Nagrody jest uznanie wysiłku edytorskiego oraz wpływanie na jakość ukazujących się coraz liczniej publikacji regionalnych.
2. Organizatorom i fundatorom Nagrody zależy na honorowaniu tych wydawców, którzy rzetelnie podchodzą do jakości wydawanych przez siebie tytułów, dbających o ich zawartość treściową i postać fizyczną, tych którzy doceniają funkcję: redaktorów, grafików, korektorów, recenzentów w procesie powstawania publikacji.
§ 3.
1. Nagroda Liścia Miłorzębu za najlepszą publikację o regionie jest nagrodą honorową, przyznawaną co roku wydawcy książki lub broszury uznanej za najlepszą książkę o regionie w ubiegłym roku pod względem edytorskim i rzeczowym. Za region przyjmuje się obszar działania leszczyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, tzn. dawnego województwa leszczyńskiego.
2. W ramach konkursu Jury przyznaje również Nagrodę Specjalną za książkę opublikowaną przez wydawnictwo z regionu leszczyńskiego.
3. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie może przyznać oddzielną Nagrodę.
§ 4.
1. W skład Jury wchodzi: po dwóch przedstawicieli poszczególnych Organizatorów oraz Inicjatorzy Konkursu. Organizację Konkursu zapewnia Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie.
2. Konkurs jest współfinansowany przez Miasto Leszno.
3. Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lesznie i Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie są właścicielami wszelkich praw materialnych i niematerialnych związanych z Nagrodą, w szczególności takich jak logo i nazwa Nagrody.
§ 5.
1. Obserwacja ukazujących się publikacji prowadzona będzie przez organizatorów na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności na terenie działania leszczyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, tzn. dawnego województwa leszczyńskiego oraz poza jej granicami.
2. Zadaniem Jury jest ocena merytoryczna nadesłanych na konkurs książek oraz przedstawienie i wyłonienie kandydata do Nagrody.
§ 6.
Widomym znakiem Nagrody jest plakieta. Dopuszcza się możliwość fundowania innych nagród.
§ 7.
Nagroda Liścia Miłorzębu wręczana będzie w stosownej oprawie podkreślającej jej rangę.
§ 8.
Uhonorowany Nagrodą Liścia Miłorzębu będzie promowany za pośrednictwem mediów społecznościowych i strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie oraz Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lesznie.
Rozdział 2. Szczegółowe warunki i tryb przyznawania Nagrody
§ 9.
1. Konkurs składa się z dwóch etapów:
1) pierwszy etap – zgromadzenie książek dostępnych w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie oraz ogłoszenie listy tytułów branych pod uwagę przez Jury w I kwartale każdego roku;
2) drugi etap – wybór laureata Nagrody Liścia Miłorzębu i pozostałych nagród.
2. Ogłoszenie konkursu oraz terminy poszczególnych etapów są podawane corocznie do publicznej wiadomości na stronach internetowych Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lesznie i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.
§ 10.
Podmiotami upoważnionymi do zgłaszania książek do konkursu są wszystkie osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat oraz osoby prawne, np. wydawnictwa, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i inne.
§ 11.
1. Termin zgłaszania publikacji wydanych w roku poprzednim upływa 31 marca roku ogłoszenia danej edycji Nagrody.
2. Zgłoszenia, które wpłyną do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie po 31 marca danego roku, mogą zostać uwzględnione w konkursie za zgodą Jury.
§ 12.
1. Propozycje do Nagrody należy przesyłać na adres: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Jana Metziga 25, 64-100 Leszno, z dopiskiem „Nagroda Liścia Miłorzębu”.
2. Do zgłoszenia należy załączyć co najmniej 1 egzemplarz książki zgłaszanej do Nagrody, która będzie włączona do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, a tym samym udostępniona członkom Jury do prac związanych z wyłonieniem laureatów konkursu.
3. Książki nadsyłane w ramach zgłoszenia do Nagrody nie są zwracane.
4. Nagrodzeni w Konkursie wyrażają zgodę na opatrzenie książki znajdującej się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie banderolą Nagrody Liścia Miłorzębu.
§ 13.
1. Nagroda zostaje wręczona w maju każdego roku podczas Tygodnia Bibliotek w terminie ustalonym przez Organizatorów, o którym zawiadomią laureatów pisemnie.
2. Miejscem uroczystości wręczenia Nagrody jest Leszno.
3. Wydawcy, których książki zostaną nagrodzone, otrzymują specjalne dyplomy honorowe.
§ 14.
Członków Jury obowiązuje zasada zachowania poufności w kwestiach dotyczących zakresu jego prac.
§ 15.
W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie Organizatorzy i Jury podejmują decyzje według własnego uznania, kierując się zasadami słuszności oraz charakterem Nagrody i jej założeniami.
Leszno, marzec 2025 r.
UZASADNIENIE
Na rynku wydawniczym ukazuje się wiele publikacji podejmujących szeroko rozumianą tematykę regionalną. Organizatorom i fundatorom Nagrody zależy na honorowaniu tych edytorów, którzy rzetelnie podchodzą do jakości wydawanych przez siebie tytułów, dbających o ich zawartość treściową i postać fizyczną, tych którzy doceniają funkcję redaktorów, grafików, korektorów, recenzentów w procesie powstawania publikacji.
Organizatorzy wierzą, że przyznając Nagrodę Liścia Miłorzębu, przyczynią się do promowania regionalnego rynku wydawniczego.
Nazwa Nagrody Liścia Miłorzębu nawiązuje do przyrodniczych atrakcji Leszna. Wśród starych drzew w parku przy placu Tadeusza Kościuszki, parku należącego niegdyś do pałacu Sułkowskich, rośnie miłorząb dwuklapowy, o pięknych wachlarzowatych liściach. Jest to drzewo długowieczne, może więc być symbolem trwałości.
Chciałoby się, aby publikacje regionalne miały wartości nieprzemijające.