Aktualności Dodano: 01 Grudnia 2023

Bruno Schulz. Ciała/biografie

Data rozpoczęcia: 2023-12-08 17:00
Data zakonczenia: 2023-12-08 18:00

Tych granic jeszcze nie było! Idealna to sytuacja, gdy spotkania Między Wierszami – Pogranicza dochodzą do fazy finałowej... a na jej końcu czeka biografia pisarza, o którym opowieść zawiedzie nas w przestrzenie między tym, co realne a odrealnione. Pokaże bolesne granice ludzkiego ciała i psychiki oraz efekty nadludzkiego wręcz ich przekraczania. Bruno Schulz, a o nim będzie nasza ostatnia literacka historia, był pisarzem niezwykłym, autorem zaledwie 700 stron tekstów pisanych (m.in. Sklepy cynamonowe, Sanatorium pod Klepsydrą), jakże jednak genialnych i bezcennych dla literatury polskiej XX wieku, artysta, grafik i plastyk. Niepowtarzalny i jedyny, umniejszany przez aparat stalinowski, pisarz niepożądany przez środowiska endeków, przez hitlerowski system sprowadzony do kategorii podludzi, człowiek, który w wieku 50 lat ginie w tragicznych okolicznościach na ulicy rodzinnego miasta... Gdzie jest CIAŁO Schulza? O granicy między słowem a obrazem oraz o tym, co się rodzi w głowie i poza nią? O tym, co między jaźnią a chorobą, o głębi ludzkiej wyobraźni? I czy Schulz faktycznie był pornografem? A dokąd prowadzi Ulica Krokodyli i gdzie znajdują się sklepy cynamonowe? Na te oraz wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć wraz z zaproszonymi gośćmi cyklu.

Już ostatni raz w pasjonującą podróż literacką po granicach i pograniczach zabiorą nas biografowie
i specjaliści od życia i twórczości Brunona Schulza.

 

Na spotkanie literackie z cyklu Między Wierszami – Pogranicza
pt. Bruno Schulz. Ciała/biografie,
które odbędzie się
8 grudnia o godzinie 17.00 w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie,
zapraszają:
Katarzyna Warska i Jakub Orzeszek.Jakub Orzeszek (ur. 1991) - interesuje się antropologią literatury, tanatologią i muzyką popularną. Publikował między innymi w „Czasie Kultury”, „Dwutygodniku”, „Er(r)go”, „Kontekstach”, „Tekstach Drugich” i „Twórczości”. Redaktor tomu „Nekroprzemoc. Polityka, kultura i umarli” (ze Stanisławem Rośkiem, 2022). Autor książki „Drugie ciało pisarza. Eseje o Brunonie Schulzu” (2023). Pracuje w Zakładzie Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej na Uniwersytecie Gdańskim.

Katarzyna Warska (ur. 1993) - literaturoznawczyni, redaktorka. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego i wydawnictwie słowo/obraz terytoria. Członkini redakcji czasopisma „Schulz/Forum”. Autorka książki „Schulz w kanonie. Recepcja szkolna w latach 1945–2018” (Gdańsk 2021). We wrześniu 2023 roku obroniła rozprawę doktorską „Bruno Schulz idzie do szkoły. Biografia tematyczna”.

Barbara Hałusek

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.