Aktualności Dodano: 01 Listopada 2018

Dowódca Grupy "Leszno": Ppłk dr Bernard Śliwiński 1883-1941

Data rozpoczęcia: 2018-11-01
Data zakonczenia:

Jednym z czterech dowódców odcinków powstańczego frontu wielkopolskiego w pierwszej połowie stycznia 1919 roku, obok ppłk. Kazimierza Grudzielskiego (front północny), por. Kazimierza Zenktelera (front zachodni), i por. Władysława Wawrzyniaka (front południowy), był por. dr Bernard Śliwiński, prawnik z Ponieca w Gostyńskiem.

  Po wojnie, dopiero w 1971 r. pierwszą monografię Grupy „Leszno” opublikował Bogusław Polak. Do tematu sięgnęli też Stefan Jankowiak, Piotr Bauer, Zdzisław Poch, Eugeniusz Śliwiński, Grzegorz Wojciechowski, Roman Tomaszewski, a ostatnio Juliusz S. Tym. Autorzy ci, w różnym stopniu zajęli się sylwetką dowódcy frontu południowo-zachodniego. Obszerniejsze biogramy ppłk. B. Śliwińskiego opublikował B. Polak.

  Prezentowana publikacja wpisuje się w serię biografii publikowanych w ramach Biblioteki Miasta Leszna, w zamyśle o tych, „którzy mają swoje miejsce w podręcznikach historii, a przez to także w zbiorowej pamięci Polaków, jest wielu tych, którzy całe swoje życie poświęcili służbie niepodległości Polski (…)”, jak akcentuje to prof. nadzw. dr hab.Waldemar Handke.

  Dopiszmy zatem jeszcze jedną kartę encyklopedii pamięci o naszych bohaterach.