wystawa "Fotografowie wędrowni"
Data rozpoczęcia: 2024-06-13 9:00
Data zakonczenia: 2024-07-01 19:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie serdecznie zaprasza na wystawę "Fotografowie wędrowni". Wystawa jest dostępna w Pasażu Kultury Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) do 3 lipca 2024 r.
Grupa fotograficzna Mistrzowie Fotografii, działająca przy Centrum Kultury w Śmiglu stworzyła i zrealizowała projekt Fotografowie Wędrowni. Z założenia projekt miał być podróżą w czasie, tym obecnym jak i przyszłym, gdy nas już nie będzie. To w czystej postaci fotograficzny dokument, który pozwala utrwalić społeczny obraz naszych czasów. Słynna amerykańska fotografka Dorota Lang mówiła o tego typu fotografii: “jest lustrem dla współczesności i dokumentem dla przyszłości. Jej punktem charakterystycznym jest człowiek i jego stosunek do rodzaju ludzkiego”.
Fotografowie z miast i miasteczek objeżdżali prowincję, odpusty, wożąc ze sobą aparaty skrzynkowe pozwalające na natychmiastowe wywołanie zdjęć. Wychodzili z założenia, że może ktoś będzie potrzebował fotografie do dokumentów lub wysłać rodzinie za granicę. Często podczas odpustów ranżowano polowe studio. Na co dzień tło było przybijane do drzwi stodoły, chałupy, trzymane przez kogoś za modelami, często wygniecione, a bywało, że brudne, niedoskonałe, było materialnym dowodem na to, że nie dysponowano środkami na coś lepszego. Wszystko działo się w zastanej przestrzeni.
Fotografowie Wędrowni swoje działania opierają właśnie na fotografii historycznej, wykonanej przez dawnych fotografów wędrujących po bezkresach Rzeczypospolitej. Ich, jak i nasza fotografia przywraca pamięć, bywa, że czasem poprawia świat, poprzez kreacyjną swobodę. Każde z nas posiada w rodzinnych albumach fotografie, na które patrzy z rozrzewnieniem, bardzo często idealizując przeszłość.
Nasza grupa niejako kontynuowała tradycję fotografów wędrownych, pokonując setki kilometrów po gminie Śmigiel, w poszukiwaniu “klientów modeli”. Jednocześnie zwracaliśmy uwagę na istotę samego obrazu, pokazując jego rolę w procesie kulturotwórczym i szeroko pojętej fotografii socjologicznej, będącej emanacją różnych dyscyplin, takich jak antropologia czy historia.