Aktualności Dodano: 28 września 2023

Historia jednej zbrodni - pokaz filmu i spotkanie z reżyserem

Data rozpoczęcia: 2023-10-13 18:00
Data zakonczenia: 2023-10-13 21:00

Zapraszamy na pokaz filmu znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa pt. "Historia jednej zbrodni" (opowiadającego przejmującą historię rodziny Ulmów) i spotkanie z reżyserem, które odbędą się 13 października 2023 r. o godz. 18.00 w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25).

Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne zaproszenia są do odbioru w Leszczyńskiej Galerii Książki.

Nowy film znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiada przejmującą historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin. Niewyobrażalna zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie. Jego wyniki są szokujące. Reżyser dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord. Dzięki temu widz z przerażającym zdumieniem odkrywa prawdę, że sprawcy tej okrutnej zbrodni nie ponieśli za nią kary, a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech.

Historia jednej zbrodni to nie tylko świetnie zrealizowany dokument, trzymający uwagę widzów od pierwszej do ostatniej minuty. To także film misyjny, w służbie prawdy, dopowiadający brakujące elementy historii rodziny Ulmów, nad którymi do tej pory nikt się nie pochylił.