Literatura niepodległościowa w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2021-11-08 10:00
Data zakonczenia: 2021-11-30 15:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy pt.: „Literatura niepodległościowa w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie”, która prezentowana jest w holu i Salce Klubowej MBP przy ul. Bolesława Chrobrego 3 w Lesznie.
Wystawa będzie czynna od 8 listopada do końca listopada 2021 r.
Narodowe Święto Niepodległości – jest świętem państwowym w Polsce obchodzonym corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r., a zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r., przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem. Wybór 11 listopada można uzasadnić zbiegiem wydarzeń na ziemiach polskich z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył z twierdzy w Magdeburgu do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął Polaków.
Jędrzej Moraczewski, który od 18 listopada 1918 r. był premierem Polski, opisał to słowami:
„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...)Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”
Wystawa przedstawia książki ukazujące genezę odzyskiwania wolności oraz walkę Polaków o niepodległą Ojczyznę. Wśród wielu egzemplarzy znajdują się te, które przedstawiają Ojców Niepodległości m. in. : Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego.
Ważnym tematem jest też kwestia polska w polityce mocarstw w czasie I wojny światowej.
Na wystawę zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci. Dla młodych leszczynian mamy niespodzianki w postaci historii w komiksach i wierszykach.
Wystawie książek towarzyszy również wystawa filatelistyczna pt.:„Odzyskanie Niepodległości przez Polskę i przyłączenie Leszna do Macierzy w 1920 r. w filatelistyce.” Wydawnictwa Poczty Polskiej i wybrane wydawnictwa poczty na świecie pochodzą ze zbiorów Pana Lecha Woźnego. Prezentowane są eksponaty, wśród których znajdują się znaczki, karty pocztowe czy pamiątkowe koperty.