Aktualności Dodano: 12 Grudnia 2022

Marek Krajewski w Bibliotece Osobliwości

Data rozpoczęcia: 2022-12-12 18:00
Data zakonczenia: 2022-12-12 19:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Biblioteka Osobliwości". Tym razem naszym gościem będzie Marek Krajewski - pisarz, filolog klasyczny i specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego. Wydarzenie odbędzie się 12 grudnia 2022 r., o godz. 18:00 w sali audiowizualnej Miejskiej Biblioteki Publicznej.  Wstęp wolny!

 

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, a towarzyszyć mu będzie obecność symultanicznej tłumaczki języka migowego - Ewy Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON.

Marek Krajewski - pisarz, filolog klasyczny i specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego. Od 1992 roku pracował jako asystent w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, potem jako adiunkt i starszy wykładowca, ale po wielu latach prowadzenia zajęć zrezygnował z pracy na uniwersytecie, aby poświęcić się wyłącznie pisaniu książek. Od 2007 roku zawodowo trudni się pisarstwem. Jest autorem powieści kryminalnych o Jarosławie Paterze, Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim. Ich przekłady ukazały się w kilkunastu krajach.

Marek Krajewski ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, które uzyskał za swą twórczość literacką, cenioną w kraju i za granicą. Jest m.in. laureatem Paszportu „Polityki", Nagrody Księgarzy „Witryna” i Nagrody Wielkiego Kalibru. Otrzymał też tytuł Ambasadora Wrocławia. Ponadto 21 października 2015 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zaledwie rok później zdobył niemiecką Nagrodę im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis). W roku 2019 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Dotychczasowa twórczość literacka Marka Krajewskiego obejmuje trzy cykle powieści: cykl o Eberhardzie Mocku („Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau”, „Głowa Minotaura”, „Mock”, „Mock. Ludzkie zoo”, „Mock. Pojedynek”, „Mock. Golem”), cykl o Jarosławie Paterze („Aleja samobójców” i „Róże cmentarne” współautorstwa Mariusza Czubaja) oraz Cykl o Edwardzie Popielskim („Głowa Minotaura”, „Erynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu”, „W otchłani mroku”, „Władca liczb”, „Arena szczurów” i „Dziewczyna o czterech palcach”). Książki Marka Krajewskiego, oprócz wątków kryminalnych, opisują obrazy z życia różnych grup społecznych przedwojennej Polski i hitlerowskich Niemiec oraz autentyczne postacie i ich losy. Warto też zwrócić uwagę na pozycję z 2015 roku o tytule „Umarli mają głos”. Wyjątkowy duet - autor bestsellerowych kryminałów i wybitny medyk sądowy - przedstawia prawdziwe historie mrożące krew w żyłach. Czytelnik zostaje wciągnięty na trop 12 wstrząsających zbrodni współczesnej Polski i poznaje opis tego, jak prowadzi się śledztwo w zimnym świetle prosektorium.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.