Aktualności Dodano: 11 Października 2023

Opowieść o Mieczysławie Koszu

Data rozpoczęcia: 2023-10-11
Data zakonczenia: 2023-10-11

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie w ramach projektu "Biografie Jazzu" serdecznie zaprasza na wieczór poświęcony życiu i twórczości Mieczysława Kosza, tragicznie zmarłego, genialnego pianisty. Gośćmi wieczoru będą - Krzysztof Karpiński - autor biografii i Zdzisław Babiarski - pianista. Zapraszamy do Biblioteki Ratuszowej w środę, 11 października, na godzinę 18:00.  Wstęp wolny!

To prawdziwa gratka dla miłośników jazzu. W ramach cyklu Biografie Jazzu przed nami spotkanie z kolejną ikoną polskiej pianistyki jazzowej - Mieczysławem Koszem. Uznawany jest dziś za absolutnego pioniera i mistrza jazzowej klawiatury. Zdecydowanie przedwcześnie, tragicznie zmarły artysta nie uwiecznił wielu nagrań, ale te które pozostawił dobitnie świadczą o jego geniuszu, wirtuozerii i mistrzostwie. O Mieczysławie Koszu, w ramach naszego biograficznego cyklu, opowie jego biograf, znawca przedwojennej historii polskiego jazzu i autor znakomitej biografii pianisty "Tylko smutek jest piękny" Krzysztof Karpiński (na jej podstawie w 2019 roku powstał film ,,Ikar. Legenda Mietka Kosza'' w reżyserii Macieja Pieprzycy z Dawidem Ogrodnikiem w tytułowej roli). Rozmowę z gościem wieczoru poprowadzi Andrzej Winiszewski. W ramach spotkania przypomnimy krótkie archiwalne filmy, pamiątki po Koszu i rzadkie wydawnictwa poświęcone artyście. Zwieńczeniem spotkania będzie recital pianistyczny laureata konkursu im. M.Kosza, odbywającego się w ramach Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu Zdzisława Babiarskiego.


Krzysztof Karpiński to prawnik, pianista, entuzjasta jazzu i badacz jego historii. Stały współpracownik "Jazz Forum" – najważniejszego polskiego periodyku jazzowego. Autor książki ,,Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce’’,  laureat Grand Prix Jazz Melomani 2014 w kategorii „Krytyk-Dziennikarz”. 


Zdzisław Babiarski to pianista, organista, akordeonista, kompozytor, aranżer. Zdobywca wielu nagród, m.in: III nagroda zespołowa na Jazz Juniors, nagroda indywidualna oraz nagroda za kompozycje, wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Kaliszu, nagroda indywidualna na przeglądzie Big Bandów w Nowym Tomyślu. Od wielu lat współpracuje z czołowymi muzykami. Między innymi z Urszulą Dudziak, Andrzejem Dąbrowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Piotrem Baronem, Leszkiem Cichońskim, Zbigniewem Wromblem, Zbigniewem Lewandowskim, Mike’m Russelem, zespołem Sami Swoi, Ewą Urygą, Kasią Wilk a ostatnio z Walk Away. Wiele lat współpracował też z Big Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego. 


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.