Aktualności Dodano: 27 marca 2023

Pokaz filmu "Pielgrzym"

Data rozpoczęcia: 2023-04-02 16:00
Data zakonczenia: 2023-04-02 17:30

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu pt. "Pielgrzym" w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego. Pokaz odbędzie się w Sali Audiowizualnej Leszczyńskiej Galerii Książki (Biblioteka, pl. Jana Metziga) w niedzielę, 2 kwietnia 2023 r., o godz. 16:00. Wstęp wolny.


"PIELGRZYM" reż. Andrzej Trzos - Rastawiecki

Niezwykły, unikatowy dokument, będący kroniką I pielgrzymki papieskiej, rejestrowaną przez 7 ekip operatorskich na taśmie 16 mm. Jest to również pierwszy niezależny film zrealizowany w czasach PRL na zlecenie Kościoła. Twórcom udało się utrwalić nie tylko najważniejsze momenty - jak msza na krakowskich Błoniach i Placu Zwycięstwa, spotkanie na Skałce, wizyta na Jasnej Górze, w Wadowicach czy Auschwitz - ale też niezwykłą atmosferę tych zgromadzeń. "Pielgrzym" przez rok funkcjonował w tzw. drugim obiegu, a projekcje odbywały się głównie w kościołach. Kiedy na początku 1981 roku zapadła decyzja o dystrybucji kinowej, żaden inny dokument nie przyciągał tylu widzów. Trwało to jednak tylko pół roku, bo po 13 grudnia zdjęto go z ekranu.

Taśmy, na których kręcono ten dokument, przyleciały do Polski na pokładzie papieskiego samolotu i wraz z papieżem powróciły do Rzymu. Film bowiem -- z powodów bezpieczeństwa - był realizowany i montowany w Rzymie. Gdy był gotowy, czterysta z pięciuset kopii filmu przywiózł samolotem do Polski w swoim bagażu kard. Stefan Wyszyński. Sto pozostałych kopii trafiło do ośrodków polonijnych.