Poza kostiumem narodowej pisarki. Maria Konopnicka. Eliza Orzeszkowa
Data rozpoczęcia: 2022-09-28 17:00
Data zakonczenia: 2022-09-28 18:30
W tej edycji bohaterkami naszych spotkań będą kobiety literatury, pisarki, osobowości nieprzeciętne. Feministki, emancypantki, przede wszystkim osoby wykraczające poza ramy konwenansów społecznych i obyczajowych. Kobiety genialne, fascynujące i magnetyzujące. Tak - Konopnicka, ale i wiele innych polskich pisarek, o których snuć będą opowieści nasi wspaniali goście. To anegdoty, ciekawostki, nowe odkrycia w życiorysach, wszystko to co „między wierszami”, wszystko o czym nie powiedzą w szkole, czego nie ma w podręcznikach, co jednak odczarowuje, przyciąga i intryguje. „Wysoka półka” nie jest dla nas nieosiągalna. Cykl Między Wierszami sięga po tematy powszechnie uważane za trudne, poszerza horyzonty, przede wszystkim zaś zagląda w zakamarki literatury, odkrywa to co przysłonięte, zapala światło, gdzie ciemno, ukazuje oblicza mało znane. To literackie opowieści znanych biografów, specjalistów od literatury, krytyków i pisarzy. To esencja literackości, wielkie osobowości świata literatury przez duże „L”.
Kolejne spotkanie cyklu Między Wierszami – Teraz Kobiety poświęcone będzie Marii Konopnickiej i Elizie Orzeszkowej. O rodzinie, wzajemnych relacjach, o długiej przyjaźni, o związkach damsko-męskich, a także o tym, jak niełatwo być wieszczem oraz, co można odnaleźć „między wierszami” oficjalnych biografii obu pisarek, opowiedzą zaproszeni goście.
Na spotkanie Między Wierszami pt. Poza kostiumem narodowej pisarki. Maria Konopnicka. Eliza Orzeszkowa, które odbędzie się 28 września o godz. 17.00 w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie, zapraszają Lena Magnone oraz Iwona Wiśniewska, badaczki i specjalistki z dziedziny biografistyki i literatury XIX wieku.
Lena Magnone, dr hab. - literaturoznawczyni, specjalistka od literatury kobiecej i transferów kulturowych w Europie Środkowej. Pracuje w Instytucie Slawistyki na Uniwersytecie w Oldenburgu (Niemcy). Najbliższy rok akademicki spędzi jako profesor wizytujący na paryskiej Sorbonie. Autorka m.in. dwóch monografii: Maria Konopnicka. Lustra i symptomy (2011) i Emisariusze Freuda. Transfer kulturowy psychoanalizy do polskich sfer inteligenckich przed drugą wojną światową (2016). Wydała listy Marii Konopnickiej do synów i córek (2010). Obecnie pisze książkę na temat środkowoeuropejskich modernistek.
Iwona Wiśniewska - pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, gdzie opiekuje się zbiorami Archiwum Elizy Orzeszkowej. Jej naukowe zainteresowania skupiają się wokół literatury XIX wieku, biografistyki i edytorstwa. Jest autorką Kalendarium życia i twórczości Elizy Orzeszkowej (Warszawa 2014). Obecnie uczestniczy w projekcie badawczym, który ma na celu przygotowanie nowoczesnej cyfrowej edycji krytycznej Dzieł zebranych oraz kontynuację serii Listów zebranych autorki Nad Niemnem.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.