Aktualności Dodano: 15 maja 2023

Spotkanie autorskie z Romanem Chojnackim

Data rozpoczęcia: 2023-05-25 17:00
Data zakonczenia: 2023-05-25 18:30

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie oraz Telewizja Leszno serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie ph. Roman Chojnacki w rozmowie o książce  „Gołąb cukrowy” z Małgorzatą Ptaszyńską i Pawłem Marszałkiem, prowadzącymi w Telewizji Leszno program „Duży pokój z książką”. Na wydarzenie zapraszamy 25 maja 2023 r., o godz. 17:00 do Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny.

"Gołąb cukrowy" to książka o Lesznie lat 60. - tych ubiegłego wieku o mieście, ulicach i ludziach, których już nie ma. Autor rozlicza się w niej ze swoją rodzinną przeszłością. Pochodzenie było dla niego zawsze wielkim obciążeniem, bo nie podzielał systemu wartości rodziców. Po wojnie ojciec Romana Chojnackiego zajmował kierownicze stanowiska w aparacie bezpieczeństwa publicznego w Lesznie, matka pracowała w aparcie partyjnym. To w dużym stopniu zdeterminowało jego sposób myślenia. Wszystko co robił w życiu nacechowane było chęcią odcięcia się od rodzinnych korzeni. Dawał temu wyraz w swojej twórczości.
Jak sam mówi wiedział, że musi tę książkę napisać a teraz czuje ogromną ulgę.
"Gołąb cukrowy" może być też zaczątkiem dyskusji o tym jak to, w jakiej rodzinie się urodziliśmy, może wpływać na życie i w jakim stopniu, i czy w ogóle dzieci oprawców odpowiadają za ich czyny, jak radzą sobie z tym ciężarem oraz w jaki sposób mogą go zrzucić.

Roman Chojnacki (ur. 4 maja 1954 w Lesznie) — polski poeta, krytyk literacki, redaktor, autor scenariuszy teatralnych, były sekretarz literacki Teatru Nowego w Poznaniu. Znany głównie jako twórca dziesięciu tomików poetyckich oraz pracy krytycznoliterackiej Od „mówienia wprost“ do „nowej prywatności“: o poezji lat siedemdziesiątych.

Jego twórczość wywodzi się z ruchu poetyckiego, zwanego „Nowa Prywatność”, który pojawił się w świecie literackim w 1976, skąd nazywany jest także „Pokoleniem '76”. To kolejna po-nowofalowa generacja, której literatura charakteryzowała się stałymi i charakterystycznymi cechami. Głównymi zagadnieniami, jakie można było w jej poetyce znaleźć to m.in.: język, etyka, pamięć kultury, religia, polityka, biologia, wyobraźnia. Była to literatura ponura, wyrażająca „przygnębienie ery gierkowskiej“, korzystająca z tradycji turpizmu. Opisywała świat „chorujący, osaczony szpetotą, grzęznący w ziemi cmentarnej“. Najbardziej dominującą i wyróżniającą jej cechą było jednak opisanie w niej samopoczucia, które bywa uchwyceniem nastroju chwili, wyrażeniem uczucia, czy oceną losu. Poezja Chojnackiego na tym się nie zatrzymała. Wychodząc od swego pierwotnego pochodzenia ewoluowała „w kierunku indywidualnej definicji rzeczywistości“, na którą składało się osobiste, humanistyczne, uniwersalne spojrzenie na człowieka. Nie brakuje w jego poezji kontemplacji świata, tak w wymiarze zachwytu nad nim, jak też pochylenia się nad jego smutkiem. W dorobku autora znajdują się wiersze miłosne, przepełnione zmysłowością oraz także takie, które traktują o rzeczach ostatecznych. Utwory w najnowszych tomikach ocierają się o filozofię transcendencji i epistemologii oraz podejmują kwestię wyobraźni poetyckiej.

Współorganizatorem spotkania jest Telewizja Leszno.