Aktualności Dodano: 09 Grudnia 2023

Wibrujący wieczór

Data rozpoczęcia: 2023-12-09 18:00
Data zakonczenia: 2023-12-09 21:00

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka serdecznie zaprasza na opowieść o kolejnym mistrzu polskiego jazzu Jerzym Milianie i o jego autobiograficznej książce "Wiem i opowiem. Życiorys dobrze brzmiący'' oraz na koncert Kwartetu Bernarda Maselego. Wszystko to już w sobotę, 9 grudnia, w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Zaczynamy o 18:00. Wstęp wolny!

Będzie to kolejne wydarzenie z cyklu – Biografie jazzu. Wyjątkowe, bo wyjątkowi są nasi muzyczni goście i wyjątkowa jest data spotkania. Leszczyńska Galeria Książki świętować będzie 9 grudnia rocznicę otwarcia jednej z chlub Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie - Biblioteki Jazzu. Tej przedstawiać chyba nie trzeba (przy okazji zapraszamy do odwiedzin w Czytelni muzycznej).

Autobiografia legendarnego Miliana - "Wiem i opowiem. Życiorys dobrze brzmiący'' - ukazała się na kilka miesięcy przed śmiercią artysty. Bliżej poznać jazzmana więc można głównie za jej pomocą. Książka ta, to fascynujący zbiór wspomnień – subiektywny portret świata jazzu i rozrywki w czasach PRL. Jerzy Milian przeprowadza czytelnika przez całe swoje muzyczne życie, a że było ono bogate, spotkamy tam i Krzysztofa Komedę, i Jana Ptaszyna Wróblewskiego, i wielu innych tuzów polskiego jazzu. O książce, jej bohaterze opowiedzą Anna Piontek i Andrzej Winiszewski. Drugą gwiazdą wieczoru będzie Kwartet Bernarda Maseli, który porwie nas muzycznie. Bernard Maseli  to najbardziej rozpoznawalny polski wibrafonista i jeden z najlepszych wirtuozów tego instrumentu. Kompozytor, pedagog, realizator nagrań i od 2017 profesor sztuk muzycznych. Członek jednej z najlepszych i najbardziej znanych jazzowych grup Walk Away, która współpracowała z wieloma wielkimi postaciami jazzu min. Z Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Ericiem Marienthalem. Maseli jest też założycielem grupy The Globtrotters, oraz członkiem grupy ‘ The Colors”. Aranżer i kompozytor. Wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

W tę sobotę będzie w Lesznie. Tego nie można przegapić! Bądźcie z nami - 9 grudnia, godz. 18:00. Widzimy się w Bibliotece!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.