Aktualności Dodano: 29 września 2023

„Z wycieczki stowarzyszenia weteranów do Polski”

Data rozpoczęcia: 2023-10-09 17:00
Data zakonczenia: 2023-10-09 19:00

Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak oraz dr hab. Rafał Reczek, dyrektor IPN Oddział w Poznaniu zapraszają na pokaz filmu pt. „Z wycieczki stowarzyszenia weteranów do Polski". Na wydarzenie zapraszamy 9 października 2023 r., o godz. 17:00 do Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny.

Przed pokazem słowo wstępne wygłosi dr Rafał Kościański.


Film, w formie pomieszanych luzem kilkudziesięciu rolek, odnalazł w archiwum Stowarzyszenia Armii Polskiej archiwista SWAP dr Teofil Lachowicz. Taśmy zawierały zapis wycieczki, jaką odbyło 650 byłych członków Armii Błękitnej do Polski w 1927 r. Dzięki długoletniej współpracy Archiwum IPN ze SWAP, polegającej na profesjonalnym zabezpieczeniu i digitalizacji archiwaliów stowarzyszenia, materiał filmowy został sprowadzony do kraju.

Po wykonaniu konserwacji i rekonstrukcji obrazu, przy nieocenionej pomocy Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, mogliśmy dokładnie zapoznać się z tym jakże cennym dla historii naszego kraju materiałem. Odrestaurowana kopia filmu na nowo odkryła niezwykłe obrazy polskich miast okresu międzywojennego: Gdyni, Gniezna, Poznania, Częstochowy, Katowic, Krakowa, Zakopanego, Marcinkowic, Nowego Sącza, Borysławia, Lwowa, Równego, Wilna, Warszawy, Radzymina i Łodzi. Na kadrach możemy zobaczyć m.in.: port w Gdyni, gdzie weteranów z Ameryki powitał gen. Mariusz Zaruski, pokaz i popisy polskiej konnicy na Błoniach Grunwaldzkich w Poznaniu, szyby naftowe w Borysławiu, paradę 13. Pułku Kresowego Artylerii Polskiej w Równem oraz działaczy SWAP, m.in. dr. Teofila Starzyńskiego i Agnieszkę Wisłę.

Po raz pierwszy staraniem m.in. Instytutu Pamięci Narodowej widzowie w kraju mogli się zapoznać z filmem podczas uroczystego pokazu w warszawskim kinie Iluzjon w grudniu 2018 r. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Polski Komitet ds. UNESCO.