Debata: Przyszłość organizacji pozarządowych w Polsce. NGO z perspektywy roku jubileuszowego 1000-le
Data rozpoczęcia: 2025-04-05 17:00
Data zakonczenia: 2025-04-05 19:00
ZTG "Sokół" w Polsce wraz z partnerami zaprasza na panel dyskusyjny pt. Przyszłość organizacji pozarządowych w Polsce. NGO z perspektywy roku jubileuszowego 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Wydarzenie odbędzie się 5 kwietnia 2025 r., o godz. 17:00 w Bibliotece Ratuszowej (Leszno, Rynek 1). Wstęp wolny.
Spotkanie będzie mieć charakter panelu dyskusyjnego, w którym wezmą udział: dr Damian Małecki - prezes ZTG "Sokół" w Polsce, Przemysław Jaskółowski - prezes Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 – Twierdza Kraków, Tadeusz Szczyrbak - prezes Fundacji Rodzina Rodła. Uczestnicy panelu będą opowiadać o inicjatywach społecznych związanych z wielkim jubileuszem 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.
"Sokół" powstał w 1867 roku we Lwowie, zainspirowany czeskim ruchem sokolskim. Łączy patriotyzm z promocją wychowania fizycznego pod hasłem "w zdrowym ciele zdrowy duch". W okresie zaborów wspierał polską tożsamość, a w 1919 roku zjednoczył się w Warszawie. Zdelegalizowany w 1947 roku przez komunistów, odrodził się w 1989. Obecnie zrzesza ok. 6 tys. członków w 80 gniazdach w Polsce i za granicą, organizując zawody, zloty i szkolenia Polowych Drużyn Sokolich. Kultywuje wartości obywatelskie i patriotyczne, będąc spadkobiercą przedwojennych ideałów.
Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 – Twierdza Kraków został założony w 1996 roku, jego członkowie kultywują pamięć o polskich żołnierzach w armii austro-węgierskiej, którzy w 1918 roku tworzyli podwaliny artylerii wojska polskiego. Członkowie noszą repliki historycznych mundurów odtwarzają przy tym zapomniane tradycje i tworzą nowe. Organizują inscenizacje historyczne, opiekują się cmentarzami wojennymi i pozostałościami dziedzictwa kulturowego Twierdzy Kraków, dbają przy tym o edukacje patriotyczną młodzieży. Współpracują z Wojskiem Polskim i grupami podobnymi sobie organizacjami z Europy, łącząc pasję do historii z upamiętnianiem przeszłości.
Fundacja Rodzina Rodła działa na rzecz polskiej tożsamości i symbolu Rodła. Promuje wartości patriotyczne, chrześcijańskie i rodzinne poprzez edukację, konferencje i wystawy, np. o Pięciu Prawdach Polaków z 1938 roku. Współpracuje z Polonią, integrując społeczność i przekazując młodym wiedzę o walce o polskość. Angażuje się w promocję kultury, łącząc dziedzictwo historyczne z wyzwaniami współczesności. Inspiruje do dumy z narodowych korzeni i buduje więzi międzypokoleniowe.