Aktualności Dodano: 04 listopada 2023

Hymn o ludzkiej wolności

Data rozpoczęcia: 2023-11-04
Data zakonczenia:

O duszy, o górach, wierze, istocie kultury huculskiej, a nade wszystko o  Stanisławie Vincenzie - gawędziarzu, człowieku, który przekroczył w życiu wiele granic, ale nigdy nie stracił wiary w ludzi - mówiliśmy w piątek w Bibliotece Ratuszowej. Było to czwarte już spotkanie w cyklu Między wierszami - Pogranicza. 

Nasze biblioteczne studio filmowe wróciło do Biblioteki Ratuszowej. Gośćmi Barbary Hałusek byli -  prof. dr hab. Mirosława Ołdakowska-Kufel, Kierownik Katedry Literatury Polskiej XX i XXI Wieku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz Jan Choroszy, doktor habilitowany w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozmowa była pasjonująca, wsparta fotografiami, filmami i nagraniami głosu gawędziarza Vincenza. Jak wszystkie, tak i to spotkanie transmitowaliśmy na żywo na naszej stronie na Facebooku. Całość na język migowy tłumaczyła niezastąpiona tłumaczka symultaniczna - Ewa Gano. Spotkanie najlepiej podsumowuje komentarz jednego z uczestników tej transmisji: 

- Ktoś kto obejrzał tę transmisję i nie zakochał się w Vincenzie, to albo ma serce z kamienia, albo już wcześniej był w nim zakochany. 

Nic dodać, nic ująć. Jeszcze dziś można się więc zakochać w Vincenzie. W spotkaniu można wziąć udział w każdej chwili: https://www.facebook.com/mbpleszno/videos/623376063344849?locale=pl_PL

Smaczkiem wieczoru był premiera najnowszego, pierwszego w kompleksowym opracowaniu w ramach Biblioteki Narodowej wydania ,,Na wysokiej połoninie’’. Zakochanych w Vincenzie zapraszamy do Biblioteki po jego hymn o wolności  człowieka : https://www.leszno-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=LESZ%200012023010059  i inne: https://www.leszno-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=repl&plnk=q__Vincenz&sort=byscore&view=1

Spotkanie dofinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Alicja Muenzberg-Czubała 


Mirosława Ołdakowska-Kuflowa - prof. dr hab., Kierownik Katedry Literatury Polskiej XX i XXI Wieku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, przewodnicząca Komisji Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych PAN Oddział w Lublinie, Członek Towarzystwa Naukowego KUL, Stowarzyszenia im. Romana Brandstaettera przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Znawczyni literatury polskiej XX i XXI wieku, badaczka kulturowych uwarunkowań literatury oraz jej sakralnego wymiaru, także polsko-ukraińskiego pogranicza kulturowego. Autorka ok. 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym monografii, artykułów, haseł encyklopedycznych. Najwięcej prac poświęciła życiu i twórczości Stanisława Vincenza. Redaktor wielu tomów zbiorowych literaturoznawczych prac naukowych, redaktor naczelny „Teki Komisji Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych”.

Jan Choroszy – doktor habilitowany  w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Współautor prac nad Słownikiem literatury popularnej pod red. prof. dr. hab. Tadeusza Żabskiego (wyd.: Wrocław 1997, 2006) oraz badań nad twórczością Stanisława Vincenza, których kluczowym etapem było, w 1991 roku, przewiezienie z Lozanny do Wrocławia archiwum pisarza. Inicjator powołania i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej. Członek kolegium redakcyjnego „Czasopisma ZNiO”. W latach 1995–2000 był szefem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego, w okresie od 2000 do 2016 działał jako niezależny dystrybutor książek naukowych i wydawca (Agencja Wydawnicza a linea), w 2017 był dyrektorem Wrocławskiego Domu Literatury i redaktorem naczelnym Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy. W 2020 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, jako główne osiągnięcie naukowe prezentując monograficzny zbiór tekstów (Ojcze nasz – nasz, Wrocław 2008) i cykl publikacji poświęconych literackim opracowaniom Modlitwy Pańskiej w różnych obiegach i przestrzeniach kultury. Stale zajmuje się spuścizną Stanisława Vincenza: opracował scenariusz wystawy biograficznej Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971), w latach 2014–2021 peregrynującej po Polsce i Ukrainie; od 2015 redaguje serię „Biblioteka Vincenzowska”; od 2018 do 2022 roku brał udział w pracach zespołu eksperckiego przygotowującego koncepcję Centrum Dialogu Wielokulturowego w Krzyworówni (pod patronatem Ogólnoukraińskiego Forum Demokratycznego); w 2021 roku zainicjował powołanie Pracowni Badań nad Spuścizną Stanisława Vincenza w IFP UWr i od czerwca tamtego roku kieruje jej działalnością. Ponadto interesuje się literaturą polską XIX i XX wieku w Galicji (twórczość Władysława Łozińskiego, Józefa Wittlina), antropologią słowa i pisma, kulturowym i kontrkulturowym życiem Pater noster, edytorstwem naukowym i praktycznym.