Aktualności Dodano: 12 czerwca 2024

Jak nie czytam, jak czytam!

Data rozpoczęcia: 2024-06-11
Data zakonczenia:

Wczoraj w Leszczyńskiej Galerii Książki odbyła się akcja „Jak nie czytam, jak czytam”, zorganizowana we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną oraz Centrum Kształcenia Nauczycieli. W wydarzeniu uczestniczyły klasy 5a i 5b ze Szkoły Podstawowej nr 2 i klasy 5b i 5f ze Szkoły Podstawowej nr 9.

„Jak nie czytam, jak czytam” to najpopularniejsza w Polsce akcja czytelnicza, mająca na celu przełamanie stereotypu nieczytającej młodzieży i pokazanie, że uczniowie jednak czytają. Głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole, a organizatorami lokalnymi - ponad 2 tysiące bibliotek wszystkich typów. Akcja jest niepolityczna, bez zewnętrznego finansowania. Promuje ona czytanie w prosty i radosny sposób, bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii. Chodzi o to, by czytanie kojarzyło się uczniom nie z przymusowymi lekturami, ale z przyjemnym doświadczeniem, które można dzielić w gronie przyjaciół, nauczycieli i rodziców. Akcja ma przede wszystkim zachęcić tych uczniów, którzy traktują czytanie jako przykry obowiązek, do tego, by zaczęli czytać z własnej woli, motywowani dobrym przykładem.

I tak właśnie uczyniliśmy. Zajęcia rozpoczęła Jolanta Sapała z Biblioteki Pedagogicznej w Lesznie rozdając uczniom rebusy z tytułami książek, pobudzając ich kreatywne myślenie i zachęcając do współpracy i rozmów o odgadniętych tytułach. W tle rozmów i śmiechów liczono glosy na najciekawsze książki dla młodzieży, najczęściej czytaną lekturą okazało się „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszka (a właściwie cała seria), za raz po nim, parę punktów mniej otrzymała seria „Harry Potter” J.K. Rowling. Głosowanie i rebusy to jednak nie był koniec zabaw, bo najciekawsze zostawiliśmy na koniec. Każda klasa wylosowała numerek, odnoszący się do tytułu książki, który następnie uczniowie musieli zarapować. Tytułów było sporo, ale wylosowane zostały m. in. wcześniej wspomniane „Magiczne Drzewo”, „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” oraz „Matylda”. Było dużo śmiechu przy wymyślaniu rymów i układów. Pasaż Kultury LGK wypełnił się wesołymi głosami jedenastolatków główkujących nad rozwiązaniem. Nie zawiedli nas, każda z klas wymyśliła oryginalny układ, melodię i zawołania. Oj ile było przy tym zabawy! I na tym skończył się kolejny dzień promowania czytelnictwa w LGK. 

-Czytanie nie jest nudne, trzeba tylko znaleźć odpowiednią książkę. - podsumowała Jolanta Sapała

 

 

Julia Józefiak