Język ojczysty to ważny element naszej tożsamości narodowej
Data rozpoczęcia: 2023-06-07
Data zakonczenia:
"Tyle trudnych słów!" to tytuł warsztatów edukacyjnych, w których 7 czerwca 2023 r. udział wzięła kolejna grupa uczniów.
Celem cyklu warsztatów, które odbywają się w ramach projektu "To ma sens!" jest podnoszenie świadomości językowej i promocja języka polskiego, jako wartości samej w sobie. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać narodową tożsamość.
- Język jest wspólnym dobrem, dlatego warto o niego dbać i przekazywać następnym pokoleniom. To dzięki niemu zaznaczamy swoją odrębność - mówiła Ola z Działu Edukacji, która prowadziła zajęcia.
Czy język polski jest trudny? Pisarz J.R.R. Tolkien, który znał ponad 30 języków (m.in. łacinę, nordycki, staroislandzki, anglosaski) zapytany o to, dlaczego nie mówi po polsku, odpowiedział: "jest za trudny". Co zatem zrobić, by uchronić się przed językowymi pułapkami? Nieustannie się edukować i czytać książki - podczas czytania, automatycznie zapamiętujemy sposób zapisu danych słów i zwrotów. w ramach warsztatów uczniowie zagrali w quiz językowy, obejrzeli film edukacyjny "Z - jak Zagadka" oraz obejrzeli prezentację o ciekawostkach na temat języka. Na koniec ich zadaniem było przeczytanie kilku łamańców językowych oraz wskazanie synonimów słowa fajny.
Projekt: "To ma sens!" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2023.
Magdalena Woźna