Aktualności Dodano: 18 Maja 2023

Jpg, png, pdf, jak się w tym połapać?

Data rozpoczęcia: 2023-05-18
Data zakonczenia:

Wczoraj odbyły się kolejne warsztaty trenujące kompetencje cyfrowe dla seniorów. Była to wspaniała okazja do nauki w kameralnych warunkach i miłym gronie. Warsztaty poprowadził Andrzej Przewoźny - pracownik Działu Digitalizacji w naszej Bibliotece. Spotkania realizaowane są w ramach projektu pn. "Powiększenie zasobów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej z digitalizacją czasopism i materiałów regionalnych i sportowych".

Uczestnicy poznali podstawy obsługi darmowych programów graficznych. Jak również, nauczyli się otwierać i zapisywać pliki, pracować z warstwami, dodawać tekst i znaki wodne oraz wykonywać podstawowe operacje na obrazach. Seniorzy przystąpili również do ćwiczeń praktycznych. Doskonalili swoje umiejętności obsługi programów graficznych, tworząc proste grafiki i obrabiając zdjęcia. W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję wykazać się tworząc własne prace. Jedni z nich postanowili poprawić wygląd swoich zdjęć rodzinnych, inni stworzyli grafiki przedstawiające swoje zainteresowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zdobyte umiejętności pozwolą im na lepsze wykorzystanie komputera w codziennym życiu i uporządkowanie zdjęć zbieranych z wielu lat życia. Są również przekonani, że grafika komputerowa to doskonały sposób na rozwój kreatywności i wyrażanie siebie.

Zajęcia, które od początku roku obywają się w Leszczyńskiej Galerii Książki cieszą się dużą popularnością wśród leszczyńskich seniorów. Mówią: „Skoro świat idzie do przodu, to my też!”.

Warsztaty odbywają się w ramach działań edukacyjnych towarzyszących realizacji projektu pn. "Powiększenie zasobów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej z digitalizacją czasopism i materiałów regionalnych i sportowych". Ich celem jest trenowanie kompetencji cyfrowych wśród seniorów. W warsztatach tych uczestniczyły także osoby głuche i niedosłyszące ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym (SPON).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Julia Józefiak