Międzynarodowy Dzień Jazzu
Data rozpoczęcia: 2025-04-30
Data zakonczenia:
30 kwietnia Leszczyńska Galeria Książki zamieniła się w prawdziwą świątynię jazzu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu, miłośnicy muzyki, filmu i fotografii tłumnie przybyli na niezwykłe wydarzenie, które przypomniało o początkach tej wyjątkowej muzyki w Polsce.
Wieczór otworzył wernisaż wystawy „Polski Jazz – jak to się wszystko zaczęło!”, prezentującej fotografie trzech mistrzów obiektywu: Andrzeja Dąbrowskiego, Wojciecha Druszcza i Marka Karewicza. Ich zdjęcia przeniosły gości do lat 50. i 60., pokazując, jak jazz — mimo cenzury i niechęci władz — zdobywał serca młodych Polaków. Kuratorka wystawy, Henryka Milczanowska, opowiedziała o kulisach powstawania ekspozycji, skupiając się przede wszystkim na sylwetkach fotografów – ich twórczości, motywacjach i roli, jaką odegrali w dokumentowaniu narodzin polskiego jazzu. Dodatkowo, otrzymaliśmy do zbiorów naszej biblioteki kilka egzemplarzy albumu z pracami Andrzeja Dąbrowskiego.
Kolejnym punktem programu było spotkanie z Andrzejem Winiszewskim, który z pasją opowiadał o obecności jazzu w polskim kinie. Szczególnie wiele uwagi poświęcił filmowi „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy, analizując jego znaczenie, tło kulturowe oraz rolę, jaką odegrał jazz w budowaniu filmowej narracji. Przypomniał, że dla twórców takich jak Wajda, Skolimowski czy Polański jazz był nie tylko muzyką – był ideą wolności.
Na zakończenie odbyła się projekcja filmu „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy – kultowego obrazu, który doskonale wpisał się w atmosferę wieczoru. Wydarzenie było nie tylko uczczeniem Międzynarodowego Dnia Jazzu, ale także żywą lekcją historii i sztuki.
Wystawę „Polski Jazz – jak to się wszystko zaczęło!” można oglądać na 2. piętrze naszej biblioteki do 10 maja. Zapraszamy!