Aktualności Dodano: 19 marca 2020

Rok Leopolda Tyrmanda

Data rozpoczęcia: 2020-03-19
Data zakonczenia:

Człowiek legenda. Był autorem błyskotliwego Dziennika 1954, bestsellerowego kryminału Zły odtwarzajacego realia Warszawy, zbioru esejów U brzegów jazzu, opowiadań i powieści: Siedem dalekich rejsów, Filip, Życie towarzyskie i uczuciowe. Publikował m.in. w paryskiej "Kulturze" i tygodniku "New Yorker". Pisanie było jedną z wielu rzeczy, którymi się zajmował, a wokół niego samego narosło wiele mitów. Leopold Tyrmand, ikona polskiego świata artystycznego lat 50. i lider ruchu jazzowego jest literackim patronem roku 2020. 

„W najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną" - podkreślano w uchwale Sejmu. Z kolei Zbigniew Herbert pisał: „Na jego postawie moralnej wzorowałem się i naprawdę nie wiem, czy przeżyłbym bez niego te ciemne czasy".

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie również włączy się w obchody Roku Tyrmanda. Dla wszystkich, którzy cenią jego twórczość oraz dla tych, którzy dopiero będą ją poznawać przygotowaliśmy szereg ciekawych wydarzeń, w tym koncert, wystawę i spotkanie z autorem głośnej biografii pisarza. Zaplanowaliśmy je w maju, kiedy przypada 100. rocznica urodzin Tyrmanda. 

 

Link do Uchwały Sejmu RP:

https://www.infor.pl/akt-prawny/MPO.2019.082.0000422,uchwala-sejmu-rzeczypospolitej-polskiej-w-sprawie-ustanowienia-roku-2020-rokiem-leopolda-tyrmanda.html