Trzepot motyla i serce
Data rozpoczęcia: 2024-09-10
Data zakonczenia:
Pięć filmów, pięć niebanalnych historii w cztery godziny kinowego święta o tym, co w życiu najważniejsze - wczoraj, 9 września, w Leszczyńskiej Galerii Książki odbył się Mały Festiwal Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. - Hasłem tegorocznego festiwalu jest Efekt motyla. To odwołanie do teorii, w myśl której trzepot skrzydeł motyla na jednym kontynencie może wywołać huragan na innym. Mam nadzieję, że filmy, które dziś obejrzymy, zmienią coś w nas i zostaną z nami na długo. Może nawet na zawsze… - powiedział Wojciech Otto, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Profesor Otto jest jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom - Nasz Świat" i to za sprawą tego stowarzyszenia kolejny już rok można się w Lesznie delektować świetnymi filmami z Festiwalu w Koszalinie. Tam główny festiwal skończył się raptem tydzień temu. Do tej pory w kilkudziesięciu miastach w Polsce w ramach Małego Festiwalu udostępniano wybrane filmy z poprzedniej edycji koszalińskiego przeglądu. W tym roku, po raz pierwszy, oglądaliśmy w Lesznie wycinek tegorocznego festiwalowego repertuaru.
Leszczyński festiwal otwarł film: ,,Ania z Piekielnika’’ Moniki Mieleń niezwykle czule i intymnie opowiadający o życiu i relacji z nastoletnią córką kobiety, która od urodzenia nie ma ramion. Pani Ania jest mimo tego aktywnym nauczycielem, bibliotekarką, świetnym kierowcą samochodu, wykonuje wszystkie domowe czynności samodzielnie, a dla przyjemności zajmuje się haftem.
- Mamo, czy gdybyś mogła urodzić się raz jeszcze i mieć ręce, chciałabyś? - zapytała na koniec filmu bohaterkę córka.
- Nie wiem. Jeśli w tej rodzinie, w której się urodziłam, to tak, a jeśli gdzieś indziej - to nie. Bez tej rodziny, w której się urodziłam, nie wiem, czy bym sobie w życiu dała radę i była tak szczęśliwa. Bo widzisz, do pomagania nie są potrzebne ręce. Potrzebne jest serce.
,,Ania z Piekielnika’’ zdobyła w Koszalinie nagrodę publiczności.
Obejrzeliśmy wczoraj ponadto: dokument ,,Mama wraca’’ ( reż. Mikołaj Janik), film fabularny ,,Miasto jeży’’ (reż. Mateusz Rybiński) i ,,Tandem’’ (reż. Katarzyna Lewek). Na deser festiwalowicze otrzymali dokument ,,Twarze Agaty’’w reżyserii Małgorzaty Kozery, który tydzień temu zdobył Grand Prix w kategorii filmów dokumentalnych.
(AL)