Aktualności Dodano: 08 czerwca 2023

Wernisaż ze spełnionych marzeń

Data rozpoczęcia: 2023-06-08
Data zakonczenia:

We wtorek, 6 czerwca, uroczystym wernisażem w Pasażu Kultury Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) rozpoczęto obchody 25-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie. Wystawiono nagrodzone prace adeptek sekcji malarskiej. 

Elżbieta Szykulska, starosta sekcji malarskiej UTW otwierając wernisaż zacytowała napisany lata temu tekst jednej ze swoich koleżanek: 

- Na szczęśliwe i spełnione życie składa się wiele elementów. Jednym z nich są marzenia. Niektóre z nich można spełnić. Inne zaś zawsze pozostają irracjonalne. Najwięcej marzeń budzi się, gdy przygotowujemy się do dorosłego życia. Nasze oczekiwania są wtedy ogromne. Bez granic. Życie potem brutalnie je weryfikuje. Dobrze, jeśli udaje się nam zrealizować choć kilka z ich. Czas biegnie w codziennej gonitwie. Niewiele mamy okazji na wsłuchanie się w potrzeby naszej duszy. Wreszcie przychodzi dzień, kiedy kończymy życiową bieganinę. To emerytura. Dla jednych jest ona końcem wszystkiego i synonimem marazmu, i bezczynności. Odstawienia na boczny tor. Dla innych zaczyna się wreszcie czas na realizację marzeń. Już nic nie musimy, wiele możemy - tu starościna zawiesiła lekko głos - Zapiski naszej sekcji, są świadectwem realizacji marzeń - stwierdziła. 

Sekcja działa 18 lat. Podczas wernisażu żartowano, że osiągnęła już dojrzałość. Tworzy ją osiemnaście pań, które przed pójściem na emeryturę zazwyczaj nawet nie podejrzewały, że tkwią w nich artystyczna dusza i niezwykłe możliwości. Wystawę tworzą prace nagrodzone i wyróżnione w różnych artystycznych konkursach oraz po raz pierwszy wystawiane pierwsze zaproszenia na pierwsze wernisaże, kserokopie pochwalnych wpisów w kronikach i dyplomy. To prawie pół setki sztalug z dowodami sukcesów. Przede wszystkim jednak, to kilkadziesiąt naprawdę pięknych obrazów. Zapraszamy do Pasażu Kultury. 

 Alicja Muenzberg-Czubała