„Przypadek jest największym powieściopisarzem świata”
Data rozpoczęcia: 2020-08-18
Data zakonczenia:
Wielokrotnie byłem zdziwiony słysząc, że Balzaca uważano za obserwatora, i że tylko to miało być tytułem do jego wielkiej sławy. Zawsze wydawało mi się, że jego największa zasługa polegała na tym, iż był wizjonerem, i to natchnionym wizjonerem.
Charles Baudelaire
Honoré de Balzac (20.05.1799-18.08.1850) – francuski pisarz nazywany „mistrzem realizmu”, jeden z najwybitniejszych twórców współczesnej powieści europejskiej, autor monumentalnego cyklu Komedia ludzka.
170. rocznica śmierci.
„Jego usiłowania idą w tym kierunku, by stworzyć dla Francji dziewiętnastego wieku takie dzieło, jakiego na nieszczęście nie pozostawiły Rzym, Ateny, Memfis, Persja ani Indie. Pragnie opisać społeczeństwo swego stulecia i równocześnie ujawnić rządzące nim siły. Balzac przyznaje się więc otwarcie do realizmu jako zadania powieściopisarza, twierdzi, że powieść nie ma znaczenia, jeśli nie jest w każdym szczególe prawdziwa, lecz dodaje z naciskiem, iż musi ona równocześnie wyrażać dążenia do lepszego świata. Szerokim pociągnięciem pióra wykłada swój plan (…)
Ogrom planu, który obejmuje zarazem historię i krytykę społeczeństwa, analizę jego cierpień i roztrząsanie jego zasad, uprawnia mnie – mam nadzieję – do dania memu dziełu tytułu, pod którym się obecnie ukazuje: „Komedia ludzka”. Czy to tytuł zbyt ambitny? Czy też słuszny? O tym rozstrzygnie opinia publiczna po ukończeniu całości.
(Stefan Zweig, Balzac. Biografia)
Honoré de Balzac był twórcą bardzo płodnym, pisał dużo, po kilkanaście godzin dziennie. W Polsce jego utwory upowszechnił Tadeusz Boy-Żeleński, pisarz i znakomity tłumacz literatury francuskiej, który wydał m.in. znaczną część Komedii ludzkiej. Utwory Balzaca, w tym najbardziej znane, jak Ojciec Goriot, Stracone złudzenia, Eugenia Grandet, Kobieta trzydziestoletnia, Jaszczur, Ludwik Lambert znajdują się w zbiorach naszej Biblioteki. Zapraszamy do wypożyczeń.
Źródło:
Stefan Zweig, Balzac. Biografia, Warszawa 2008