Aktualności Dodano: 25 lipca 2024

Wygraj wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego - Godzina „W” w bibliotece.

Data rozpoczęcia: 2024-08-03 13:00
Data zakonczenia: 2024-08-03 17:00

Zapisz się na turniej gier planszowych, zmierz się z innymi drużynami  i wygraj wyjazd do Warszawy do Muzeum Powstania Warszawskiego! Turniej odbędzie się w sobotę, 3 sierpnia od 13:00 do 17:00, a grać będziemy w tę jedną wyjątkową grę, którą żyła okupowana i walcząca Warszawa - „Hodowlę zwierzątek” profesora Karola Borsuka. Ilość drużyn ograniczona. 

Obowiązują wcześniejsze zapisy zespołów: formularz do pobrania (poniżej), wersja papierowa dostępna w informatorium. Na zapisy zespołów (jeden zespół=trzy osoby) czekamy do 2.08.2024, do godz.12:00; liczba zespołów jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, potwierdzamy (telefonicznie lub mejlowo) zakwalifikowanie zespołu do udziału w turnieju.

Gra ”Hodowla zwierzątek” została stworzona przez Karola Borsuka w okupowanej Warszawie. Karol Borsuk był znamienitym polskim matematykiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, na którym wykładał od 1929 roku. Gdy w 1939 roku hitlerowcy zamknęli uniwersytet, gra „Hodowla zwierzątek” stała się źródłem utrzymana Profesora i jego żony Zofii. Gra w całości była oczywiście wykonywana ręcznie. Małżeństwo razem robiło elementy do gry, a ilustracje narysowała zaprzyjaźniona z rodziną Borsuków Joanna Śliwicka. „Hodowla” zdobyła ogromną popularność. Była piękną, ciekawą odskocznią od życia w czasach mroku, smutku i strachu... Gra miała pomóc profesorowi w utrzymaniu rodziny w czasie okupacji. Szybko zyskała wielką popularność – najpierw wśród przyjaciół rodziny, a potem w coraz szerszych kręgach. Mimo, że złożona z prostych elementów, jest pasjonująca! Celem gry jest uzyskanie jak największego stada zwierząt w drodze losowania lub wymiany. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie – bowiem stadu zagrażają wilki i lisy, a każde udane polowanie oznacza straty.

Oryginalne egzemplarze „Hodowli” spłonęły w czasie Powstania Warszawskiego. Szczęśliwie poza Warszawą zachował się jeden z nich i wiele lat po wojnie wrócił do rodziny Borsuków. To on właśnie posłużył do odtworzenia współczesnego wydania.
/info za: www.1944.pl/

Główna nagroda - wyjazd do Warszawy (gwarantujemy transport, bilety wstępu do Muzeum Powstania Warszawskiego i przewodnika). Termin odbioru nagrody uzgodnimy ze zwycięską drużyną.

Nagroda determinuje ograniczenie wiekowe (od 12 lat). 

 


Pliki do pobrania: