Aktualności Dodano: 17 października 2018

20 lat Leszczyńskich Festiwali Muzycznych im. Romana Maciejewskiego

Data rozpoczęcia: 2018-10-17
Data zakonczenia:

O godz. 11.00 w Salce Klubowej MBP w Lesznie rozpoczął się wernisaż wytawy "20 lat Leszczyńskich Festiwali Muzycznych im. Romana Maciejewskiego". Ekspozycja poświęcona jest wcześniejszym edycjom festiwalu. Wernisaż swoją zaszczycił swoją obecnością Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak, a także Sławomir Mocek, Radny Rady Miejskiej. Na spotkaniu pojawił się również p. Sławomir Pietras, polski menadżer kultury, dyrektor naczelny polskich teatrów operowych, wybitny znawca opery i baletu. Na wernisażu nie zabrakło dr Małgorzaty Halec, byłej dyrektor MBP w Lesznie. Wszystkich obecnych w działalność Festiwalu wprowadziła p. Anna Metera.

Wystawa została przygotowana przez pracowników MBP w Lesznie. Ekspozycję obejrzeć można w Salce Klubowej i Galerii za Regałami MBP w Lesznie.

Roman Maciejewski (1910–1998) – muzyk, kompozytor, który przed II wojną światową należał do grona najbardziej utalentowanych młodych polskich twórców. Ceniony przez Karola Szymanowskiego w 1934 roku wyjechał z kraju do Paryża, na stypendium u Nadii Boulanger. Odtąd spędzał życie w wielu państwach: Francji, Szwajcarii, Anglii, Szwecji, Szkocji i Stanach Zjednoczonych. Nie zabiegał o sławę i fortunę, niezwykle skromny. Stworzył ponad czterdzieści mazurków na fortepian i monumentalne dzieło Requiem.