Aktualności Dodano: 29 października 2024

Alicja w krainie czarów

Data rozpoczęcia: 2024-10-29
Data zakonczenia:

Dziś w Leszczyńskiej Galerii Książki zebrały się klasy z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie na wyjątkowym wydarzeniu z cyklu „Literackie konwersacje” pod tytułem „Spotkanie z Lewisem Carrollem”. Spotkanie pozwoliło uczestnikom spojrzeć na „Alicję w Krainie Czarów” z różnych, nieoczywistych perspektyw.

Wydarzenie otworzyła Ewa Łaszczyńska-Maćkowiak z I Liceum Ogólnokształcącego, która przedstawiła główne motywy i symbolikę „Alicji w Krainie Czarów”. W swoim wystąpieniu skupiła się na surrealistycznych wątkach i głębokiej symbolice powieści, podkreślając jej znaczenie w literaturze światowej. Analizowała różnorodne tematy, od logiki po kwestie tożsamości, ukazała dzieło Lewisa Carrolla jako coś więcej niż tylko baśń dla dzieci.

Następnie Oskar Grzegorczyk z Zespołu Szkół Elektronicznych przeniósł zgromadzonych w świat fotograficznych pasji Lewisa Carrolla, opowiadając o jego działalności poza literaturą. Grzegorczyk w przystępny sposób zaprezentował nieznane szerzej aspekty twórczości artysty, przybliżając jego zainteresowanie fotografią jako formą wyrazu oraz dokumentacji.

Kolejną prelegentką była Alicja Bortel, również z ZSE, która z pasją przedstawiła wyzwania, jakie napotykają tłumacze przy przekładach „Alicji w Krainie Czarów” na język polski. Bortel wciągnęła publiczność w świat lingwistycznych zawiłości i humoru Lewisa Carrolla, pokazując, jak niektóre gry słowne mogą być niemal niemożliwe do przetłumaczenia, a mimo to każde tłumaczenie wnosi nowe spojrzenie na tekst.

Hanna Kaczmarek z MBP zabrała uczestników w filozoficzną podróż, rozważając, kim tak naprawdę jest Alicja. Jej wykład, zatytułowany „Kim jesteś, Alicjo? Logika w Krainie Czarów”, przybliżył logikę stojącą za rzekomo absurdalnym światem Krainy Czarów, skłaniając słuchaczy do refleksji nad tym, jak literatura Carrolla kwestionuje granice zdrowego rozsądku.

Ostatnią prelekcję wygłosiła Adrianna Szymanowska, także reprezentująca MBP, która podjęła temat zwierząt jako symboli w „Alicji w Krainie Czarów”. Skupiając się na postaci Białego Królika i innych bohaterów.

(JJ)

fot. Julia Józefiak, Oskar Grzegorczyk