Czystość i dostojeństwo na fladze
Data rozpoczęcia: 2023-05-23
Data zakonczenia:
Skąd wzięły się kolory naszej flagi, jak niegdyś wyglądał pierwowzór polskiego godła i co oznacza korona na orlej głowie - na te i wiele innych pytań odpowiadał Paweł Wiszniewski, historyk bibliotekarz. W poniedziałek, 22 maja 2023, w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) odbyły się warsztaty o polskich barwach narodowych.
W warsztatach udział wzięli uczniowie Va Szkoły Podstawowej nr 10 w Lesznie. Opowieść o symbolach zaczęto od doskonale znanej młodzieży legendy o założeniu państwa, czyli o Lechu, Czechu i Rusie oraz orlim gnieźnie. Wiszniewski pokazał najstarszy wizerunek ptaka na denarze z czasów Bolesława Chrobrego, a piątoklasiści włączyli się do naukowej dyskusji toczącej się od dziesiątek lat: czy to naprawdę orzeł, czy może bardziej przypomina pawia, gołębia lub koguta. W XIII i XIV wiecznych symbolach rodowych Piastów dopatrzyli się już wyrazistego orła. Wspólnie z prowadzącym przyjrzeli się więc jeszcze, jak jego wizerunek zmieniał się w czasie i jak wyewoluował do współczesnego. Zastanawiano się też, co oznacza korona na gorlej głowie. Równie wnikliwa debata toczyła się na temat biało-czerwonej flagi i barw narodowych na proporcu Prezydenta RP, szachownicy na polskich samolotach czy morskich banderach. Spotkanie było przygotowaniem do wspólnego zaznajomienia się z prezentowaną w Pasażu Kultury wystawą multimedialną Instytutu Pamięci Narodowej poświęconą symbolom narodowym.
Warsztaty ,,Polskie barwy narodowe’’ odbyły się w ramach Projektu ,,Nasze Barwy Ojczyste’’ dofinansowano ze środków Biura ,,Niepodległa’’ w ramach Programu Dotacyjnego ,,Symbole Narodowe RP’’.
Alicja Muenzberg-Czubała