Od wzoru metra po wzór dziennikarza
Data rozpoczęcia: 2023-05-20
Data zakonczenia:
Biblioteka Ratuszowa gościła wczoraj (19 maja 2023 r.) Mirosława Wlekłego, pochodzącego z Leszna jednego z najlepszych polskich reporterów. Opowiadał o swojej pracy i o kulisach powstania książki pt. ,,Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo" poświęconej dziennikarzowi, który w latach trzydziestych ubiegłego wieku opowiedział światu o zbrodni wielkiego głodu w Ukrainie.
Organizatorem spotkania była Fundacja Leszno dla Ukrainy.
- Mówi się, że Polska ma trzy produkty eksportowe: pierogi, ptasie mleczko i polskie reportaże - powiedziała tytułem wstępu Agnieszka Ptaszyńska, prezes Fundacji i wymieniła legendarnych już, i aktualnie piszących najlepszych polskich reportażystów. W tym zaszczytnym gronie znalazł się i pochodzący z Leszna Mirosław Wlekły - gość wieczoru. Oprócz książki o Jonesie napisał: ,,All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem’’, ,,Tu byłem. Tony Halik’’, ,,Raban! O Kościele nie z tej ziemi’’’, ,,Przygoda dzika Toniego Halika’’, ,,Górski. Wygramy my albo oni’’ oraz ,,Jadą Haliki przez Ameryki’’ (wszystkie pozycje w zasobach MBP).
- Teraz się przyznam. Nikomu nigdy tego nie opowiadałem, bo było mi wstyd, ale państwu się przyznam. Kiedy zadzwonił do mnie redaktor Lis i zapytał czy wiem, kim był Gareth Jones, ja oczywiście powiedziałem - taaak, ale on na to: przecież słyszę, że właśnie googlujesz. Nie wiedziałem, kim był. Prawdę mówiąc niemal nikt tego wtedy nie wiedział. Kiedy zacząłem zbierać materiały do książki i ruszyłem jego śladami, okazało się, że nawet w jego rodzinnym miasteczku nic o nim nie wiedziano… - opowiadał reporter.
Książka powstawała razem z filmem Agnieszki Holland "Obywatel Jones", który rozsławił historię reportera i opowiedział światu o wielkim głodzie. Gareth Jones w 1933 roku trzykrotnie odwiedził ZSRR. By sprawdzić jak naprawdę wygląda tam życie wyruszył na samotną wycieczkę prowincjami kraju docierając do głodującej na zlecenie Stalina Ukrainy. Gdy wrócił - ogłosił to całemu światu. Najpierw napisały o tym wszystkie najważniejsze gazety świata, a dwa dni później w wyniku zmowy dziennikarskiej Jonesa zdyskredytowano i pozbawiono możliwości kolejnych publikacji. Tak historię o wielkim głodzie udało się wymazać z publicznego dyskursu na dziesiątki lat. Garetha dwa lata później zamordowano.
- Tak jak mamy wzór metra, wzór kilograma, tak mamy wzór dziennikarza. Dla mnie Gareth Jones jest ideałem dziennikarza - powiedział Wlekły.
Tego dnia reporter z Leszna podpisał w Bibliotece Ratuszowej kilkadziesiąt książek.
Wszystkie publikacje Mirosława Wlekłego są w zasobach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Zapraszamy do Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) lub którejkolwiek z bibliotecznych filii. Sprawdzić dostęność wybranej pozycji można w wirtualnym katalogu: https://www.leszno-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0
Alicja Muenzberg-Czubała