Aktualności Dodano: 16 października 2024

„Do kabaretu śpieszmy się” - spotkanie z prof. Izoldą Kiec

Data rozpoczęcia: 2024-10-24 17:00
Data zakonczenia: 2024-10-24 18:00

W czwartek, 24 października widzimy się w Bibliotece Ratuszowej (Leszno, Rynek 1) na spotkaniu, które nie może ominąć żadnego fana kabaretów! W ramach projektu pn. "Cafe Biblioteka" spotkamy się z prof. Izoldą Kiec. Rozpoczynamy o godz. 17:00. Wstęp wolny!


Poniżej także zaproszenie od prof. Kiec:

„Do kabaretu śpieszmy się”, czyli polskie szaleństwo kabaretowe XX wieku

Zapowiadające spotkanie motto, zaczerpnięte z piosenki napisanej w 1912 roku przez lwowianina Ludwika Halskiego, jest wyrazem kabaretowej mody, która przywędrowała do polskich miast z Francji i Niemiec, wywołując błyskawiczne rozprzestrzenianie się wirusa nazwanego przez Boya Żeleńskiego cabaretiasis.

Opowiem o objawach tej artystycznej choroby, jej źródłach i sposobach radzenia sobie z jej inwazją przez niechętnych wesołej muzie „doktorów”. Zajrzymy razem do Krakowa, Lwowa i Warszawy początku XX wieku. Podziwiać będziemy złote – czyli międzywojenne – lata polskiego kabaretu głównie w Warszawie oraz Lwowie, ale i w Poznaniu.

W powojennej historii wytropimy kontynuacje starego dobrego kabaretu i przyjrzymy się próbom rewolucji związanych z przemianami politycznymi połowy lat 50. i końca 60. oraz 70., którym towarzyszyły przemiany form (wywołane między innymi ekspansją masowych mediów) zmierzające do wyprowadzenia sztuki kabaretu z małej kawiarnianej sceny i z teatrzyków studenckich na festiwalowe estrady. Wśród bohaterów tej części opowieści będą między innymi: Zielona Gęś Mistrza Ildefonsa, Starsi Panowie A i B (czyli Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski), krakowski Piotruś Pan i jego piwniczna kompania, piękni dwudziestoletni z Warszawy i Wybrzeża, Koń i Dudek, Niezależni z warszawskiego Salonu i poznańskiego Teya, wreszcie radiowi ekscentrycy z Wrocławia i Warszawy – Rycerzy trzech, autorka pamiętnika młodej lekarki, pan Sułek z panią Elizą, miłośnicy srebrnego ekranu Maniek i Jędrek…

„Do kabaretu śpieszmy się,

Życie jest głupie –

Siedzieć w chałupie!

Bawmy się wraz,

Póki jest czas,

Bo człowiek żyje tylko raz”

(Ludwikowski [Ludwik Halski], ok. 1912)

(tekst: prof. Izolda Kiec)


Izolda Kiec jest literaturoznawczynią, teatrolożką i kulturoznawczynią. Zajmuje się literaturą (głównie poezją) i teatrem (popularnym i emigracyjnym) XX wieku oraz badaniem form popularnych (przede wszystkim kabaretem, piosenką i musicalem) oraz metodologią badań kultury popularnej. Inspiruje ją krytyka feministyczna, gender studies i szkoła nowej krytyki, zwłaszcza metoda tzw. bliskiego czytania. Jest edytorką poezji Zuzanny Ginczanki; w 1991 roku opublikowała jej wybór wierszy pt. Udźwignąć własne szczęście, w 2014 roku pełną edycję twórczości pt. Wiersze zebrane. W 2014 roku założyła Fundację Instytut Kultury Popularnej, której jest prezeską i w ramach której współtworzy m.in. projekt Archiwum Kultury Popularnej, jest redaktorką naczelną rocznika „Studia z Kultury Popularnej” oraz redaguje serię wydawniczą Wielkopolskie Mikrohistorie.

Jest autorką następujących książek autorskich:

  • Zuzanna Ginczanka. Życie i twórczość (1994),
  • Halina Poświatowska (1997),
  • Teatr służebny polskiej emigracji. Z dziejów idei (1999),
  • Złodzieje szczęścia, czyli Agnieszki Osieckiej sposób na życie (2000),
  • Wyprzedaż teatru w ręce Błazna i Arlekina… czyli o kabarecie (2001),
  • W kabarecie (Wrocław 2004),
  • W szarej sukience? Autorki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości (2013),
  • Historia polskiego kabaretu (2014),
  • Czy chce pan być powieszony w sympatycznem towarzystwie? Czyli poznańskie kabarety artystyczne dwudziestolecia międzywojennego (2015)

/za: https://uap.edu.pl/

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.