Aktualności Dodano: 14 marca 2023

Jak do lekarza?

Data rozpoczęcia: 2023-03-14
Data zakonczenia:

Jak zapisać się do specjalisty, jak dostać receptę, jakie badania można wykonać bezpłatnie? - na te i dziesiątki innych pytań ukraińskich mieszkańców Leszna odpowiadał Kacper Szynalski, zdobywca I miejsca w plebiscycie na najlepszego lekarza rodzinnego. Spotkanie odbyło się w Leszczyńskiej Galerii Książki (Biblioteka przy pl. Jana Metziga 25) 14 marca 2023 r.

Szynalski zachęcał, by osoby nie znające jeszcze dobrze języka polskiego na wizytę do lekarza wybrały się z kimś, kto będzie mógł wcielić się w rolę tłumacza i by przetłumaczyć dokumentację medyczną. 

Nie jest do tego potrzebny tłumacz przysięgły, ale da to szansę na dobrą opiekę medyczną - mówił między innymi. 

Rozmawiano między innymi o konieczności zapisania się do lekarza rodzinnego, o kłopotach ze znalezieniem przychodni gotowej przyjąć dodatkowych pacjentów, programie e-pacjent, zasadach przedłużania recept, zasadach wizyt u specjalistów, programie 40+ i zasadach korzystania z niego. 

Organizatorem spotkania była Fundacja Leszno dla Ukrainy.  Prowadziła je Agnieszka Ptaszyńska, a w rolę tlumacza wcieliła się wolontariuszka Elvira Nauman. Fundacja od początku marca 2022 roku objęła pomocą ponad pięć tysięcy osób. Kacper Szynalski jest lekarzem rodzinnym w Centrum Medycznym Medeor.

(Al)

Fot. Alicja Muenzberg-Czubała