Aktualności Dodano: 13 maja 2024

Młodość, świeżość, kobiecość

Data rozpoczęcia: 2024-05-13
Data zakonczenia:

Mamy za sobą Fiestę literacką! W sobotę, 11 maja, sześciu iberystów polecało najlepsze ich zdaniem książki z kręgu kultury języka hiszpańskiego - Ze zdumieniem zauważyłam właśnie, że wszystkie rekomendowane książki są autorstwa kobiet. Nie uzgadnialiśmy tego między sobą. To przypadek, ale pewnie o czymś świadczy… - podsumowała prof. dr hab. Magda Potok z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Gośćmi spotkania byli iberyści z uniwersytetów hiszpańskich i UAM. Każdy rekomendował jedną książkę i każdy opatrzył ją osobistą dedykacją dla czytelników MBP. Lada dzień wszystkie będą dostępne do wypożyczenia. Warto zapisać się do kolejki, bo to pierwsza liga literatury. Najczęściej - debiuty. 

Dr Martia Ayete Gil z uniwersytetu w Alcala przedstawiła debiut Cristiny Morales ,,Lektura uproszczona’’. Powieść od razu okazała się sensacją i okrzyknięto ją najlepszą książką dekady. To historia czterech kobiet z psychicznymi mankamentami, które mieszkają razem. To cztery narracje, cztery wizje, cztery perspektywy… Książka mądra, odkrywcza, zabawna i bardzo prawdziwa. 

Wiosna Szukała z UAM w Poznaniu też wybrała debiut - ,,Zgiń kochanie’’ Ariany Harwicz. Powieść pokazuje świat młodej matki, której narracja bardzo różni się od tego, jak rodzina wygląda dla innych. Przenikliwe studium, dowcipne, czasem trudne, ale na pewno fascynujące jest rozwinięciem myśli Sartra, że ,,piekło to Inni’’.

Jesus Jimenez Prensa lektor z UAM w Poznaniu rekomendował pierwszą książkę pochodzącej z Maroko Najat El Hachmi, pt.: ,,Ostatni patriarcha’’, w której opisała świat z perspektywy imigrantki.  Jest to obraz tak fascynujący, że nagrodzono go w bardzo prestiżowym konkursie literackim i jest to pierwsza nagrodzona w tym konkursie książka nie napisana w języku hiszpańskim. Hachmi napisała ją po katalońsku. 

- Wydaje mi się, że jest to bardzo ciekawa powieść, bo pokazuje, jak bardzo zróżnicowana jest hiszpańska społeczność - mówił Jesus Jimenez Prensa. Dedykację dla czytelników czytał po polsku, za co zebrał gromkie oklaski. Uczy się naszego języka. 

prof. dr Maria Paz Cepedello Moreno z uniwersytetu w Cordobie przedstawiła nie powieść, a książkę popularnonaukową - ,,Nieskończoność w papirusie’’ Irene Vallejo. Książka ta stała się światową sensacją i zdobyła tytuł najlepszej książki popularnonaukowej na świecie roku 2019. To historia o historii książek napisana w tak fascynujący i odkrywczy sposób, że - jeśli jest choć w połowie tak pasjonująca, jak frapująco opowiedziała o niej prof Mari Paz - czytanie będzie prawdziwą intelektualną przygodą. To książka książkach w najróżniejszych formach ale też o skrybach, ilustratorach, tłumaczach, obwoźnych sprzedawcach, nauczycielach, szpiegach, buntownikach i poszukiwaczach przygód…

Paula Romero Polo z uczelni w Madrycie opowiedziała o powieści Andrei Abreu ,,Ośli brzuch’’. To kolejny debiut i kolejna słynna w świecie powieść (przetłumaczona na 30 języków). Pochyla się nad historią dwóch dziewczynek, a akcja jej toczy się w 2000 roku. Abreu w sugestywny sposób oddaje ducha czasu i z wrażliwością oddaje dziecięcy punkt widzenia i rozumienia świata. Książka momentami komiczna a momentami tragiczna, ale odkrywcza. Narratorka w kreatywny sposób próbuje szukać nowych form wyrazu i momentami rezygnuje na przykład z interpunkcji.  

Katarzyna Ziarczyk lektorka hiszpańskiego ze szkoły Językowej ADJ  w Lesznie zaprosiła zebranych do świata z książki, która urzekła ją wiele lat temu i została z nią do dziś - ,,Przepiórki w płatkach róży’’  Laury Esquivel. To najbardziej znana powieść meksykańskiej literatury, która sprzedała się już w ponad 3 milionach egzemplarzy i którą przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Rzecz o niespełnionej miłości, którą bohaterka wyraża w gotowaniu. Zmysłowa, ze smakami, zapachami i przepisami (przepis otwiera  każdy rozdział), ale jednocześnie przepiękna w warstwie słownej. Powieść o walce o marzenia. 

prof. dr hab. Magda Potok z UAM przyniosła swoją książkę: ,,Współczesna proza hiszpańska. Studia’’.  

- Ze zdumieniem zauważyłam właśnie, że wszystkie rekomendowane książki są autorstwa kobiet. Nie uzgadnialiśmy tego między sobą. To przypadek, ale pewnie o czymś świadczy… Do tej pory sobie tego nie uświadamiałam… W mojej jest równowaga - opisuje dwie autorki i dwóch autorów, choć oczywiście nie płeć decydowała o takim doborze.  

Wszystkie książki lada dzień będą udostępnione do wypożyczenia. Potem długo jeszcze rozmawiano i o literaturze hiszpańskiej i polskiej. Rekomendując sobie wzajemnie i inne książki.  

- Pięknie dziękujemy. Dzięki państwu odkryliśmy nową formułę spotkań poświęconych książkom. Bardzo inspirującą - podsumował Andrzej Kuźmiński. 

Iberyści zwiedzili LGK i nawet wzięli udział w wieczorym koncercie Witka Łukaszewskiego. W czasie fiesty literackiej Istytut Języków Obcych Enter w Lesznie oswajał dzieci z językiem hiszpańskim.

(Al)