Aktualności Dodano: 23 marca 2023

Przystanek historia

Data rozpoczęcia: 2023-03-23
Data zakonczenia:

W środę 22 marca 2023 roku w Miejskiej Bibliotece publicznej odbył się wykład Tomasza Cieślaka ph. Zbrodnie niemieckie w Wielkopolsce w 1939 r. w ramach „Operacji Tannenberg”. Wydarzenie było częścią cyklu ph. „Przystanek historia”, którego inicjatorem jest Instytut Pamięci Narodowej.

Tomasz Cieślak jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, propagatorem nowych metod edukacji historycznej opartych na najnowszych technologiach rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Jego zainteresowania badawcze skupiają się m.in. wokół zagadnień dotyczących zbrodni niemieckich i komunistycznych. „Operacja Tannenberg” to temat, który zgłębia od dawna, a obecnie przygotowuje wystawę o wydarzeniach, które miały miejsce w 1939 roku. Przypomnijmy, że operacja, o której mowa została przeprowadzona w Polsce przez niemieckie grupy operacyjne Einsatzgruppen, była pierwszą zaplanowaną na masową skalę operacją eksterminacyjną w okresie II wojny światowej. Jej celem było wyeliminowanie polskich warstw przywódczych, w większości wpisanych przed wojną na tzw. listy proskrypcyjne. Do końca 1939 r. Niemcy na terenach okupowanych przez III Rzeszę zamordowali około 55 000 polskich obywateli, głównie Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Śląskich, członków Polskiego Związku Zachodniego, nauczycieli, księży, urzędników, ziemian i chłopów.

- Większość osób, która słyszy o tej operacji, kojarzy ją z trzema dniami terroru (20-23 października 1939 r.), a jest to daleko idące zawężenie tego problemu i o tym dzisiaj chciałbym powiedzieć – o pierwszej ludobójczej operacji niemieckich sił policyjnych w okresie II wojny światowej. Młodych naukowców zajmujących się tą tematyką jest niewielu, dlatego tak istotne jest, by tacy ludzie jak ja zgłębiali i pokazywali tamte wydarzenia przez pryzmat młodego pokolenia i w sposób bardziej edukacyjny – mówił podczas wykładu Tomasz Cieślak.

Podczas prelekcji historyk zaprezentował także swoją książkę pt. „Książ ‘39. Niewinnie straceni”, która opisuje tragiczne wydarzenia w wielkopolskim miasteczku Książ, czyli morderstwo siedemnastu przedstawicieli lokalnych elit. Stali się oni jednymi z tysięcy ofiar tajnej niemieckiej operacji o kryptonimie „Tannenberg”.

Tomasz Cieślak przyznał na koniec spotkania, że Leszno oraz Książ to jedne z niewielu miejsc w Wielkopolsce, które tak bardzo dbają o historię związaną z badaną przez niego operacją.

Spotkanie poprowadzi dr Izabella Kopczyńska z IPN w Poznaniu.

Magdalena Woźna