Aktualności Dodano: 28 lipca 2024

Spotkanie z Wacławem Holewińskim

Data rozpoczęcia: 2024-07-27
Data zakonczenia:

-W swoich dokonaniach literackich staram się przywrócić pamięć postaciom zapomnianym, odpowiednio uhonorować. […] Dawno temu wymyśliłem sobie, że przywrócę Polakom przynajmniej kilka, kilkanaście postaci wartych przywrócenia, takich o których żeśmy wszyscy zapomnieli, choć ich dokonania wszyscy znamy - Mówił Wacław Holewiński na wczorajszym spotkaniu w Leszczyńskiej Galerii Książki organizowanym w ramach projektu „Dzień Dobry Książka”.

Wacław Holewiński, ceniony pisarz, prawnik, wydawca i redaktor, przybliżył nam kulisy swojej twórczości. Rozmowę z autorem poprowadził Michał Wierzba. Na spotkaniu Holewiński podzielił się z nami swoimi refleksjami na temat pisarstwa i literackiej kariery, która rozpoczęła się w 2003 roku. 

 -Już w wieku 14 lat wiedziałem, że napisze w swoim życiu choć jedna książkę. I jej bohaterem miał być Tadeusz Danilewicz, […] był on rodzonym bratem mojego dziadka. I w mojej rodzinie był jakiś rodzaj legendy na jego temat, wszyscy wiedzieli, że był potwornie ważna postacią w podziemiu w czasie II WŚ - opowiadał Wacław Holewiński

Wacław Holewiński ma już na koncie 17 książek, 5 sztuk teatralnych oraz 9 słuchowisk. W 2023 roku odbyła się również premiera serialu telewizyjnego "Polowanie na ćmy" zrealizowanego na podstawie powieści Wacława Holewińskiego "Pogrom 1905”. Zyskał on ogromną popularność, przedstawia historię Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami, koncentrując się na losach dwóch niezwykłych kobiet, gdzie w tle rewolucyjnych nastrojów i burzliwych wydarzeń, bohaterki starają się zmienić swoje życie. W trakcie dyskusji Holewiński zdradził kulisy powstawania serialu, a także swoje inspiracje do napisania powieści. Podkreślił, jak ważne było dla niego oddanie realiów tamtych czasów oraz ukazanie siły i determinacji kobiet, które często są pomijane w historycznych narracjach. Widzowie mogli usłyszeć anegdoty związane z produkcją, a także dowiedzieć się o planach na przyszłość, zarówno literackich, jak i ekranowych.

Całą transmisję ze spotkania można obejrzeć na naszym Facebooku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Julia Józefiak