Leszno - miasto jazzmanów
Data rozpoczęcia: 2024-07-15
Data zakonczenia:
Jubileuszowe - XX Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe w Leszczyńskiej Galerii Książki - zaczęły się trąbką Hansa Petera Salentina. Niesie się ta trąbka od rana między bibliotecznymi półkami i w poniedziałek. Za nami pierwszy warsztatowy dzień. Jazzowo nam!
Zaraz po zajęciach słynnego trębacza warsztatowicze oddali się Etnicznym językom rytmu (warsztat Macieja Giżejewskiego w tym samym miejscu) by wskoczyć wprost na wykład Andrzeja Winiszewskiego o historii jazzu (w Pasażu kultury).
- Pozwolę sobie na taki rasizm - jazz nie należy do nas, białych. I my - w Europie - nie gramyjazzu. Inspirujemy się nim. Czasem gramy coś lepszego od jazzu, ale to nie jazz - zaczął dziennikarz i przeprowadził warsztatowiczów przez najważniejsze płyty, najważniejszych wykonawców i największe odkrycia w historii muzyki, która ma zaledwie sto lat, a dokonała muzycznej rewolucji.
Po godzinie 21. jazz sączył się już w Bibliotece Ratuszowej. Gdy na ekranach telewizorów miłośnicy jazzu podglądali bezdźwięcznie finał Euro 2024 na scenie z książkami królowały: kontrabas, perkusja i gitara.
- Dobrego wieczoru! Pięknego grania! - życzyła Julia Sawicka - Kotomska, spiritus movens Fundacji Edyukacyjnej Pro Musica i Warsztatów.
I grali… Mecz - wyjaśnijmy, wygrali Hiszpanie. Wieczór - wygrał jazz.
Przypomnijmy - warsztaty trwają do 20 lipca. Do tego czasu Leszno ma wyjątkową strukturę społeczną. Na każdy tysiąc mieszkańców przypada tu teraz jeden jazzman (ponad czterdziestu warsztatowiczów i wykładowcy :)). Przyjechali z najodleglejszych zakątków Polski, ale też z Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, czy Słowacji. Najmłodszy uczestnik ma 10 lat, a najstarszy 65. W tydzień przygotowywać będą się do wspólnego występu. Ten odbędzie się sobotę w Teatrze Miejskim. Tymczasem do piątku w LGK - fantastyczne koncerty, a w Bibliotece Ratuszowej - jam session. Można czerpać garściami. Po prostu jazz!
Do zobaczenia na wieczornym koncercie quintetu Krystyny Stańko. Zaczynamy o 19:30.
(AL)