Aktualności Dodano: 03 czerwca 2023

Uczą historii, rozwijają świadomość kulturową

Data rozpoczęcia: 2023-06-03

W piątek 2 czerwca 2023 r. w Leszczyńskiej Galerii Książki odbyły się warsztaty pt.: "Hymn i polskie pieśni narodowe. Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego". W zajęciach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Lesznie.

Pieśni patriotyczne i historyczne rozwijają świadomość kulturową, uzupełniają wiedzę historyczną, pomagają w zachowaniu pamięci i szacunku dla walczących Polaków oraz wydarzeń z przeszłości. Przenoszone i kultywowane z pokolenia na pokolenie odgrywają ważną rolę w kształtowaniu postaw młodego pokolenia.

- To skarby naszej kultury narodowej, są świadectwem historii i zapisem losów naszego narodu. Towarzyszą Polakom w najtrudniejszych momentach historii, ale także w tych radosnych, napawających dumą - tłumaczył Paweł Wiszniewski, bibliotekarz i historyk.

Każdy naród posiada charakterystyczne dla siebie pieśni patriotyczne. Wyrastają one z historii, wydarzeń i przemian kulturowych. Nasz śpiewnik narodowy kształtował się przez wieki. Słowa i melodie pieśni patriotycznych z biegiem lat zmieniały się, posiadały liczne wersje wprowadzane przez wielkich poetów, kompozytorów, ale także anonimowych twórców. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, dotyczącą historii polskiego hymnu oraz innych pieśni narodowych, pełniących niegdyś rolę nieoficjalnego hymnu: Bogurodzicy i Roty. Prowadzący przedstawił także zasady wykonywania i odsłuchiwania hymnu z szacunkiem, a także zaprosił uczniów do udziału w quizie dotyczącym znajomości tekstu hymnu. Na koniec zajęć uczniowie odśpiewali wspólnie Hymn Polski.

Warsztat pt.:,"Hymn i polskie pieśni narodowe. Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego" odbył się w ramach projektu: ,"Nasze Barwy Ojczyste". Dofinansowano go ze środków Biura ,"Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Symbole Narodowe RP".

Magdalena Woźna

Zdjęcia: Aleksandra Zabłocka