Od kiedy mamy hymn?
Data rozpoczęcia: 2023-05-31
Data zakonczenia:
Kim był autor ,,Bogurodzicy’’, ile lat ma pieśń i czy autor potrafił sam ją zapisać? - na te i wiele innych pytań wspólnie z Pawłem Wiszniewskim, historykiem bibliotekarzem odpowiadali uczniowie Szkoły Podstawowej numer 10 w Lesznie. Warsztat o pieśniach narodowych odbył się wczoraj, 30 maja, w Salonie Maciejewskich Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25).
O najstarszej pieśni w języku polskim rozmawiano długo. Młodzież zmierzyła się z jej czytaniem, wysłuchała aktorskiego wykonania wiersza w prawdopodobnym brzmieniu sprzed setek lat i opowieści o wadze utworu dla Polaków.
- Pieśń ta pełniła funkcję hymnu. Śpiewano ją podczas bitwy pod Grunwaldem i dwieście lat później - pod Chocimiem. Była powszechnie znana - opowiadał Wiszniewski.
Rozmawiano też o ,,Rocie’’, która ponad sto lat temu poruszyła miliony i którą do dziś nie sposób odśpiewać obojętnie, o ,,Pieśni Legionów’’, która ledwie w miesiąc po powstaniu stała się szlagierem wojaków i o ,,Warszawiance’’. Wszystkie te utwory brano pod uwagę wybierając hymn dla Polski po odzyskaniu niepodległości. Końcowy test wiedzy o pieśniach i o hymnie młodzież z ,,dziesiątki'' zdała celująco.
Warsztat pt.:,,Hymn i polskie pieśni narodowe. Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego’’ odbył się w ramach projektu: ,,Nasze Barwy Ojczyste’’. Dofinansowano go ze środków Biura ,,Niepodległa’’ w ramach Programu Dotacyjnego ,,Symbole Narodowe RP’’.
Alicja Muenzberg-Czubała