Aktualności Dodano: 03 marca 2020

O Żołnierzach Wyklętych w Galerii Lochy

Data rozpoczęcia: 2020-03-02

Poniedziałkowe spotkanie, 2 marca 2020 r., w Galerii Lochy odbyło się przy pełnej sali. Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie był Kajetan Rajski, redaktor naczelny kwartalnika "Wyklęci". Dziennikarz opowiedział o mitach wokół Żołnierzy Wyklętych.

Podczas spotkania zauważyć można było żywe zainteresowanie słuchaczy zarówno tematem, jak i sposobem w jaki redaktor zaprezentował swój wykład. Oprócz rzeczowego przedstawienia tła historycznego, usłyszeć można było szereg ciekawostek i przykładów, których z ciekawością wysłuchali goście biblioteki. Nie zabrakło również przemyśleń dziennikarza, których podstawą były jego badania i analiza wydarzeń historycznych.

Podczas spotkania można było nabyć książki i publikacje, m.in. najnowszą publikację prof. Waldemara Handke pt. "Żołnierze nienazwanego powstania."

Kajetan Rajski -  ur. 1994 r., redaktor naczelny Kwartalnika „WYKLĘCI”. Absolwent prawa na WPiA UJ, student teologii, dziennikarz, publicysta. Autor wielu książek, m.in. dwutomowej publikacji „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski. Za prowadzoną działalność odznaczony również Medalem Pro Patria przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Medalem Ignacego Jana Paderewskiego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.