Aktualności Dodano: 05 Marca 2020

Urodziny Mistrza Włodka

Data rozpoczęcia: 2020-03-04
Data zakonczenia:

Niespodzianki artystyczne, słowa uznania, kwiaty i podziękowania za lata przeżyć. Tak wyglądało otwarcia wystawy „Nasze miasto”, które miało miejsce 4 marca br. w Galerii Lochy. Okazją do świętowania była 80. rocznica urodzin Włodzimierza Pietrzyka, instruktora sekcji malarskiej UTW i sprawcy tych wszystkich działań, które doprowadziły słuchaczy do poziomu, jaki obecnie prezentują. 

„(…) To wszystko było, lecz nie minęło
bo się w obrazach naszych zamknęło.
Widać, że z Mistrzem i Przyjacielem,
można osiągnąć wspaniałe cele.
A więc prosimy, Włodku kochany,
Jeszcze lat wiele pozostań z nami (…)”

Balladę, napisaną specjalnie na tę okazję, w trackie wieczoru wykonały Julianna Woźniak i Wiesława Maliczak, która jest również autorką tekstu. Utwór muzycznie opracował Bron Saeger. Wszystkie pomysły do końca utrzymane były w tajemnicy przed solenizantem, który choć przeczuwał że coś jest planowane, dopiero na miejscu przekonal się, że ten wernisaż będzie inny niż wszystkie.
Do „Galerii Lochy” przybyło mnóstwo osób, m.in. prezydent Łukasz Borowiak, przedstawiciele środowisk artystycznych, twórcy i miłośnicy kultury, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszyscy mieli możliwość obejrzenia prac, powstałych w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w związku z obchodami 100-lecia powrotu Leszna do Macierzy. Ich tematem jest architektura miasta, zwłaszcza zabytkowa, jej wizerunki z różnych lat. Wtopione w krajobraz Leszna obiekty, m.in. ratusz, synagoga, wiatrak, kamienice pokazane zostały w monochromatycznym układzie kolorystycznym. W efekcie powstała niebanalna ekspozycja, będą opowieścią twórców o Lesznie, jego wielokulturowości i historii. Zapraszamy do jej odwiedzenia. Portrety miasta można oglądać do 30 marca br., w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej.