Aktualności Dodano: 28 maja 2019

"W poszukiwaniu prawdy" - wykład Krzysztofa Kaźmierczaka o wydarzeniach na dworcu PKP w Lesznie

Data rozpoczęcia: 2019-05-28
Data zakonczenia:

Wykład Krzysztofa M. Kaźmierczaka - autora książki "Rozstrzelani za uratowanie kobiety", uświetnił obchody kolejnej rocznicy potyczki żołnierzy Wojska Polskiego z żołnierzami sowieckimi na dworcu kolejowym w Lesznie w nocy z 27 na 28 maja 1947 r. Autor przybliżył tło wydarzeń, jego przebieg oraz dalsze losy bohaterów. Prelekcję poprzedziło złożenie kwiatów pod tablica upamiętniającą potyczkę w Lesznie.

Tę historię przez dziesiątki lat okrywała tajemnica. Książka „Rozstrzelani za uratowanie kobiety” przedstawia niezwykłe okoliczności jedynej po II wojnie światowej potyczki między żołnierzami Wojska Polskiego i Armii Sowieckiej. Doszło do niej w Lesznie w 1947 roku w obronie kobiety, którą mąż wydał czerwonoarmistom. 

Książka oparta jest na unikalnych, przez dziesiątki lat utajnionych dokumentach, relacjach świadków oraz własnych, długotrwałych ustaleniach. Autor, znany i nagradzany dziennikarz śledczy Krzysztof M. Kaźmierczak poświęcił kilkanaście lat na zbadanie zagadkowych okoliczności zbrojnego starcia. Większość faktów przedstawionych w książce dotąd nie była znana, a niektóre wątki cały czas okrywa tajemnica. To historia, która nie pozostawia obojętnym nikogo, kto ją pozna.

Krzysztof M. Kaźmierczak (ur. 1967) – dziennikarz śledczy i pisarz. Specjalizuje się w śledztwach o tematyce historycznej. Autor książek m.in. „Tajne spec. znaczenia” (2009), „Krótka instrukcja obsługi psa” (2016) oraz współautor „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa” (2015). Laureat m.in. Nagrody Głównej „Watergate” Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za dziennikarstwo śledcze, nagrody „Świadek Historii” IPN oraz Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa.