Aktualności Dodano: 13 czerwca 2023

Barwy ojczyste

Data rozpoczęcia: 2023-06-13
Data zakonczenia:

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dłużynie w poniedziałek, 12 czerwca, w Leszczyńskiej Galerii Książki wzięli udział w warsztatach o barwach ojczystych. Spędzili w Bibliotece ponad dwie godziny. 

Wizytę zaczęliśmy od odwiedzin w Pasażu Kultury i zwiedzania wystawy malarskiej studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzieciom najbardziej podobały się akwarele. W Pasażu młodzież obejrzała ponadto wystawę multimedialną Instytutu Pamięci Narodowej po czym wzięła udział w warsztatach poświęconych barwom narodowym prowadzonych przez historyka i bibliotekarza Pawła Wiszniewskiego. Okazało się, że doskonale znają legendę o Lechu, Czechu i Rusie, i z powodzeniem mogliby sami prowadzić na ten temat warsztaty. Historię godła narodowego wykładał już prowadzący zajęcia. Razem z młodymi ludźmi z Dłużyny przewędrował przez historię od pierwszego ptaka na denarze Bolesława Chrobrego, znak Piastów, chorągwie kolejnych władców aż po obecne godło, flagę i oznaczenia narodowe samolotów i statków. 

- Wiecie dlaczego bandera na statku nie może być po prostu flagą? Bo biało czerwony znak dla marynarzy znaczy po prostu ,,H’’. Na widok naszej flagi na morzu marynarze z innych krajów zachodzili by w głowę, cóż to może znaczyć? - opowiadał Wiszniewski. 

Prosto z warsztatów dzieci wyszły na taras widokowy na dachu Leszczyńskiej Galerii Książki i zajrzały do pokoju Stanisława Grochowiaka. Wpisały się nawet do księgi pamiątkowej. Stanisław Grochowiak był szkolnym kolegą dawnego kierownika ich dłużyńskiej placówki. Znaleziono go nawet na jednej z prezentowanych tam fotografii poety. 


Warsztaty ,,Polskie barwy narodowe’’ odbyły się w ramach Projektu ,,Nasze Barwy Ojczyste’’ dofinansowano ze środków Biura ,,Niepodległa’’ w ramach Programu Dotacyjnego ,,Symbole Narodowe RP’’. 

Alicja Muenzberg-Czubała