Aktualności Dodano: 19 Grudnia 2023

Cives Nostri

Data rozpoczęcia: 2023-12-19
Data zakonczenia:

18 grudnia w Bibliotece Ratuszowej poznawaliśmy historię baloniarstwa. Z okazji promocji książki z cyklu „Cives Nostri" "Podpułkownik Antoni Janusz (1902–2000). Zdobywca pucharu Gordona Bennetta z Leszna".

Był to swoisty jubileusz publikacji serii "Cives Nostri", gdyż książka o Antonim Januszu ukazała się jako 25. Jest to wielki powód do dumy i świętowania. Odzwierciedliło się to w ilości osób, które przybyły na spotkanie. Biblioteka Ratuszowa wypełniła się słuchaczami w mgnieniu oka. Autorzy książki - Jarosław Adamek i Zenon Jóźwiak, przybliżyli nam postać leszczynianina podpułkownika Antoniego Janusza, jak również historię zawodów Gordona Bennetta. Antoni Janusz reprezentował Polskę w zawodach o Puchar Gordona Bennetta w 1938 roku i wygrał, pokonując odległość 1692 km w 37 godzin.

-Dlaczego postać Antoniego Janusza nas tak bardzo zainteresowała? Bo to jest facet, którego życie powinno być pokazane na wielkim ekranie. Był fascynującą postacią, począwszy od tego, że był żołnierzem wojsk wielkopolskich i brał udział w Wojnie Bolszewickiej w oddziałach aeronautycznych. Latał balonami w celach wojskowych i obserwacyjnych - mówi Jarosław Adamek.

Mieliśmy również okazję wysłuchać wypowiedzi pilota balonowego i członka Leszczyńskiego Klubu Balonowego - Przemysława Mościckiego.

- Mało kto wie, że takie zawody, jak Gordon Bennett odbywają się, a są to jedne z najstarszych w historii lotnictwa. W tym roku po raz pierwszy miałem zaszczyt reprezentować Polskę w tych zmaganiach. Sam start był wielkim powodem do dumy, a powtórzenie sukcesu Antoniego Janusza z 1938 roku byłoby spełnieniem marzeń - mówi Przemysław Mościcki.

 

Puchar Gordona Bennetta to najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody balonowe na świecie. Po raz pierwszy odbyły się we Francji w 1906 roku. Zawody odbywają się co dwa lata, w innym mieście na świecie. Mogą w nich wziąć udział załogi z całego świata. Zawody polegają na tym, aby balony przeleciały jak najdalej w określonym czasie. Uczestnicy startują z jednego punktu i muszą wylądować w innym punkcie na ziemi. Załogi są oceniane na podstawie przebytej odległości i czasu lotu.

Polska jest jednym z najbardziej utytułowanych krajów w zawodach o Puchar Gordona Bennetta. Zdobyła go sześciokrotnie, w latach 1933, 1934, 1935, 1938, 1983 i 2018. Ostatnie zawody o Puchar Gordona Bennetta odbyły się w 2022 roku w Japonii. Zwyciężyła załoga z Francji, która przeleciała 1450 kilometrów. Polska załoga zajęła 10. miejsce.

 

Julia Józefiak