Aktualności Dodano: 20 listopada 2023

Czarna kropka, białe tło i pieśń z ,,Nabucco’’ Verdiego

Data rozpoczęcia: 2023-11-20
Data zakonczenia:

- W całym moim życiu starałem się widzieć wszystko z tak wielu perspektyw, jak tylko możliwe i myślę, że mieszkańcy dostrzegli to i uznali, że jestem jednym z nich. Stąd jest ta silna więź z miastem - mówił w piątek, 17 listopada, jubilat Bolesław Szudejko. W Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) z okazji 85. urodzin Leszno zorganizowało benefis zasłużonego dla Leszna doktora. 

To było niezwykłe spotkanie. Eleganckie z zapachem dziesiątek bukietów kwiatów i przy obecności dziesiątek ludzi ważnych dla jubilata, i dla których on jest bardzo ważny.  

- Jestem dumny, że na swojej drodze spotkałem postać, która tworzyła podwaliny demokracji - mówił między innymi prezydent Łukasz Borowiak. 

Bywało tego wieczoru filozoficznie (wykład o czarnej kropce i dużo ważniejszym białym tle) i odkrywczo. Prowadzący benefis Lech Woźny za punkt honoru postawił sobie bowiem opowiedzieć o Bolesławie Szudejko nieco inaczej, niż do tej pory. Na scenie pojawili się między innymi dawni współpracownicy, kolega z Leszczyńskiego Stowarzyszenia Myśli Obywatelskiej a nawet z kawiarnianego stolika. Poznano założyciela Oddziału Urazowo-Ortopedycznego w leszczyńskim szpitalu (w roku 1963) i jego wieloletniego ordynatora, senatora (tworzył podwaliny demokracji w kadencji 1991-1993) i radnego Leszna (1994-2002) Bolesława Szudejko jako nie tylko rozsądnego, zaangażowanego i działającego zawsze ponad podziałami człowieka, ale też wrażliwego, oddanego rodzinie, bardzo dobrego przełożonego i kolegę w zespole oraz mądrego nauczyciela, i przewodnika dla młodych. Oglądano stare zdjęcia, opowiadano anegdoty i mówiąc o jubilacie przewędrowano przez ostatnie pół wieku historii miasta. Odcisnął na nim wyraźny ślad. Między opowieściami słuchano fragmentu ,,Nabucco’’ Verdiego, której dr Szudejko zwykł słuchać zawsze przy operacjach. Specjalne życzenia (nagranie) jubilat otrzymał z USA od syna Witolda i jego rodziny. Uroczysty wieczór uświetnił koncertem street jazzowy zespół z Poznania - Dixie Company. Za wybitny wkład w rozwój demokracji w Polsce Bolesław Szudejko został uhonorowany przez Marszałka X kadencji Senatu RP Tomasza Grodzkiego. Grawer i list gratulacyjny odczytał senator Wojciech Ziemniak. Na uroczystość doktora przyszli też posłowie - Wiesław Szczepański i Grzegorz Rusiecki. 

- Aktorzy współczesności, którzy właśnie tworzą komisje w sejmie i senacie: Wojtek, Wiesiu i Grzesiu  - moi przyjaciele - powitał ich Jubilat. 

Był tort, były dziesiątki gości, życzeń i gratulacji.

Prezent otrzymała też Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Jubilat wręczył dyrektorowi Andrzejowi Kuźmińskiemu dwie grafiki. 

Alicja Muenzberg-Czubała